Pepř je hned po soli tím vůbec nejrozšířenějším kořením, které se objevuje v kuchyních po celém světě. Je ovšem dobré zdůraznit, že není pepř jako pepř a byť mají pepřové mlýnky kuchaři a kuchařky i v těch nejzapadlejších vesnicích, ne vždy do jídla drtí to samé koření.
Byť by se mohlo zdát, že pepř je jen jeden, ve skutečnosti existuje celá řada druhů pepřů, které pocházejí buď z pravé rostliny pepřovníku černého, nebo se jedná o jiné plody, které byly po této rostlině a z ní získávaného koření pojmenovány.
Do Kampotu: kampotský pepř
Naše první kroky nás zavedou do Kambodži, konkrétně do oblasti Kampotu, kde lze nalézt plantáže skutečného pepřovníku černého. Na místních farmách se však sklízí nejen pepř černý, ale také bílý a červený pepř, přičemž všechny druhy pocházejí z jedné a té samé rostliny.
Tajemství barevného kouzlení spočívá ve způsobu sklízení jednotlivých zrn. Zatímco černý kampotský pepř je sklízen ještě za zelena a následně sušen na slunci, červený pepř je sklízen za plné zralosti plodů. Bílý pepř se následně získává namáčením a loupáním červených zrn, které jsou zbavovány své slupky, a tak je získávána krémově bílý a jemný plod.
Zatímco černý pepř z Kampotu je intenzivní a silný, červený a bílý pepř nabízí daleko netradičnější chutě. V případě červeného pepře se jedná o ovocné a lehce nasládlé tóny. Bílý pepř je delikátně jemný a smetanový. Pravý kampotský pepř je dnes mezi kuchaři považován za jeden z nejkvalitnějších pepřů světa.
Rajské zrno z Guiney: guinejský pepř
Ve středověku představovala tato plodina alternativu k velmi drahému pepři. "Rajské zrno" bylo získáváno v západní Africe z rostliny Aframon, která je příbuzná zázvoru. Po své sklizni je toto koření v podstatě bez jakékoliv vůně, ovšem překvapí svou zajímavou a intenzivní chutí.
Ta má jemnou ořechovou notu, která se hodí k celé řadě pokrmů, od jehněčího masa, po ryby a další jemná masa. Guinejský pepř je také vhodný do exotičtějších pokrmů, jako je chutney či ragú. Dobře si rozumí například s perníkovým kořením či marmeládami, kterým dodává velmi zajímavou a nečekanou chuť. Ideální je drcení tohoto pepře v mlýnku.
Zázrak z Kamerunu: pepř Penja
V Africe ještě zůstaneme, z Guiney se však přesuneme o něco severněji do Kamerunu. I zde panuje příjemné přímořské klima, díky kterému se právě zde daří také samotnému pepřovníku. V místním regionu Littorel však produkují pepř, kterému se jen tak něco nevyrovná.
Tento region stojí na zemině vulkanického původu, která je bohatá na živiny. K tomu přidejte časté deště a vysoké teploty a máte dokonalé prostředí pro pěstování skutečně velmi kvalitního pepře. K pěstování pepře Penja navíc místní přistupují dle starodávných tradic. Oblíben je jak bílý, tak i černý pepř Penja.
Pepř se získává sklizní plně zralých pepřových zrn, která jsou následně několik dní namáčena ve vodě a zbavována slupky. Krémově bílé plody jsou poté sušeny na slunečních paprscích, které v ní upečou tu nejdokonalejší ovocnou ostrost, podtrženou mentolovými tóny. Svou chutí se tento druh pepře dokonale hodí například k drůbeži, zelenině či do světlých omáček.
Pokud se chcete více dozvědět o pepři, jeho druzích a účincích, doporučujeme přečíst tento náš článek. Případně navštíte náš e-shop, kde v sekci Koření najdete ty nejlepší pepře světa.