Pepř je nejrozšířenějším kořením na světě a své místo má také v tuzemské kuchyni. V historii lidstva však scvrknutá pepřová zrna sehrála daleko důležitější roli než pouze coby ochucovadlo pokrmů.
Dějiny černého zlata
Historie pěstování liánovité plodiny, na které roste pepř v hustých trsech, sahá až do starověku. Konkrétně se jednalo o oblast Indie, kde začal být pepř pěstován ve velkém. Z ní se postupně rozšiřoval především do oblasti východní Asie, ale jak dokazují některé nálezy, také do oblasti říší budovaných kolem Středozemního moře.
Stopy pepře byly objeveny v nosních dírkách mumií faraonů a starověcí Římané dokonce požadovali pepř coby výkupné. Pro Evropu se stal tou nejdůležitější komoditou během námořních objevů na přelomu středověku a novověku. Za peníze získané z obchodu s černým zlatem, jak se pepři přezdívalo, si mnozí evropští obchodníci postavili honosné paláce a koupili pro sebe a svou rodinu šlechtické tituly. Dnes již pepř pozbyl svého prestižního postavení, neztratil však nic ze svých chuťových, ani léčebných vlastností.
Obrovské množství druhů
Pravý pepř je v podstatě jen jeden, a přesto je nabízen hned v několika variantách. V závislosti na době sběru a zpracování rozlišujeme mezi pepřem černým, který je sklízen v zeleném stavu a následně sušen na slunci do zčernání. Dále pepřem růžovým, který je sklízen až po uzrání, a pepřem bílým, který je růžovým pepřem zbaveným slupky. Každá barva má jiné chuťové vlastnosti, takže zatímco černý pepř se hodí k červenému masu, bílý pepř spíše k masu bílému a růžový pepř třeba i k dezertům.
Tím ovšem výčet druhů pepře ani zdaleka nekončí. Pepř má totiž řadu bližších či vzdálenějších příbuzných, kteří byli mnohdy nazváni podobně, aniž by měli s pepřem cokoliv společného. Příkladem je třeba dlouhý pepř, kubébový pepř či cayenský pepř. Za vůbec nejlepší pepř na světě je ale považován tzv. Kampotský pepř, tedy zrna pocházející z jižní oblasti Kambodže.
Léčebné vlastnosti
Léčivé účinky pepře byly využívány již starověkými léčiteli, kteří s jeho pomocí podporovali imunitu pacientů. Pepř funguje jako přírodní antiseptikum, které dokáže znepříjemnit život virům i bakteriím. Jeho zvýšené užívání se hodí v momentě, kdy na sobě cítíte příznaky nachlazení nebo při rýmě.
Pepř funguje jako přírodní ohřívač, protože látky v něm obsažené, především pak piperin, dovedou efektivně zahřát tělo. V případě použití pepře při rýmě dojde k prokrvení sliznice, což napomáhá k uvolnění ucpaných dutin, ale i lepšímu vykašlávání. Piperin zároveň podporuje pocení, pomocí kterého tělo s nemocí bojuje.
Podobně jako u skořice se požití pepře pozitivně odráží i na zvýšené produkci trávicích enzymů, což napomáhá lepšímu trávení. Pepř má také mírné dezinfekční účinky a hodí se tedy i na vykloktávání hrdla. Masáž olejem smíchaným s nadrceným pepřem zase skvěle pomůže svalstvo uvolnit a prohřát.
Naše tipy
Pepř je dobré vždy kupovat jako celá zrna, která si tak nejlépe uchovávají svou chuť. Pro co nejintenzivnější pepřovou chuť se tak neobejdete bez mlýnku. Pepř si překvapivě velmi dobře rozumí s některými dezerty. Například kombinace s exotickým ovocem je se může stát netradičním ozvláštněním každého ovocného salátu.
Aroma bílého pepře může být někdy velmi nepříjemné. V takovém případě se ovšem jedná o pepř nesprávným způsobem skladovaný a zatuchlý. Konkrétně u bílého pepře se špatné skladování projevuje nejvíce.
Vyzkoušejte si doma připravit výbornou pepřovou omáčku, která si skvěle rozumí s vepřovým masem. Její příprava je nesmírně jednoduchá a doma vás za tuto dobrotu jistě ocení.