Diabetes, známý též jako cukrovka, je stále rozšířenější nemocí, která limituje život pacientů, vede k dalším zdravotním obtížím a v některých případech může způsobovat úmrtí. Dnešní medicína si s tímto onemocněním již dokáže poměrně dobře poradit, byť u pacientů nedochází k úplnému vyléčení. Přesto lze toto onemocnění držet na uzdě.
Není cukrovka jako cukrovka
Cukrovka se dělí na dva typy. V případě prvního typu dochází k neschopnosti slinivky břišní produkovat inzulin. Pro pacienta to tak znamená nutnost korigovat hladinu cukru v krvi pomocí aplikace inzulinu do krevního oběhu. Zároveň jsou nuceni dodržovat diabetické diety určené lékařem. Tento typ cukrovky se vyskytuje především u dětí a mladších osob, ovšem může se projevit i po čtyřicítce. Bohužel v tomto případě nejsou ani bylinky nikterak nápomocné a s jejich pomocí se toto onemocnění léčit nedá.
V případě druhého typu cukrovky je ovšem situace trochu jiná. Tento typ cukrovky se projevuje nejen poruchou tvorby inzulinu, ale také sníženou citlivostí těla na tento hormon. To má za následek nečinnost přenašečů, kteří jsou nutní pro vstřebávání glukózy z krve do buněk. Glukóza se následně v krevním oběhu hromadí a poškozuje stěny cév.
Tento typ cukrovky sužuje především starší pacienty, a bohužel i v tomto případě je medicína na léčbu krátká. Nicméně v tomto případě lze využít sílu bylin, ke zlepšení kvality života jedince, který je tímto typem cukrovky postižen.
Léčivé byliny pro diabetiky
Mezi tyto léčivé rostliny lze zařadit například fazolové lusky. Zde je potřeba zdůraznit, že se bavíme o luscích, nikoliv o semenech. Lusky mají schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a pro diabetiky se tak stávají jednou z nepostradatelných bylin.
Podobně důležitá je též jestřabina lékařská. I ta je považována za vhodnou bylinu pro diabetiky, protože je schopna snižovat hladinu cukru v krvi. Z této rostliny je využívána kvetoucí nať, kterou si lze vypěstovat i na zahradě.
Dalším pomocníkem při diabetu druhého typu je jeřabina. Ta mimo jiné obsahuje antokyany, které bojují proti vzniku cukrovky. Zároveň je v nich obsažen sorbitol, který může být využíván coby náhradní sladidlo.
Mezi další nápomocné bobule patří borůvka černá, konkrétně její listy. Ty obsahují látku myrtilin, který napomáhá ke stabilizaci hladiny cukru v krvi. Zároveň snižuje tělesnou reakci glukózy po konzumaci jídla s vysokým obsahem cukru a napomáhá lépe využívat přirozený inzulin.
Multifunkční kopřiva a pampeliška
Obsah glukózy v krvi pacientů s cukrovkou snižuje také pohanka, respektive čaje, ve kterých je obsažena. Zároveň může být prospěšný i při samotné prevenci před vznikem cukrovky. Značný pokles cukru v krvi přináší také kopřiva. Ta je navíc pro svůj vysoký obsah železa vhodná i pro chudokrevné. Mimo to obsahuje také důležitý hořčík, vápník, mangan a celou řadu vitamínů.
A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na smetanku lékařskou, tedy pampelišku. I ta je velmi významnou bylinou pro diabetiky, jelikož pozitivně ovlivňuje kompletně celý metabolismus. Probuzuje činnost jater, slinivky břišní, sleziny, pročišťuje střeva a obsahuje tzv. inulín, který podporuje správné nakládání s cukrem v těle.