Pobyt na slunci je pro někoho vyhledávanou formou relaxace, někdo se raději schová do stínu. V každém případě je nutné se slunečnímu záření nevystavovat nad míru a vždy se chránit vhodným prostředkem na opalování a dodržovat rozumnou míru. Samozřejmostí by v letních měsících mělo být dodržování pitného režimu.
Někdy se ale i tak stane, že se nevyhneme úžehu nebo úpalu a skončíme v posteli s bolestí a nepříjemnými následky. Již naše babičky ale moc dobře věděli, že doma a na zahradě máme všichni několik pomocníků, kteří nám tyto nehezké sluneční následky pomohou rychle vylepšit. Mocnými pomocníky na svědění a pálení kůže je například měsíček, heřmánek, rozmarýn, bazalka, levandule nebo růže.
Z těchto bylinek můžete vytvořit oleje nebo květovou vodu, kterou se můžete osvěžovat nejen při pobytu na sluníčku. A pokud opravdu dojde k nepříjemnému spálení od sluníčka, nejlepším řešením je přikládat nejprve obklady a následně po prvotní úlevě použít oleje pro rychlejší regeneraci kůže.
Z obkladů někteří nedají dopustit na obklad z tvarohu nebo bílého tučného jogurtu. Na něj vám stačí vanička tvarohu (250g), do něhož můžete navíc přidat pár kapek éterického oleje, ideálně z levandule. Takový obklad necháte na spáleném místě asi půl hodiny a následně opakujete až do úplné úlevy. V případě, že trpíte i bolestí, můžete do tvarohu přidat i trochu kyselého mléka. Podobně funguje i šátek namočený do studeného silného černého čaje, který taktéž přikládáte na postižené místo.
Lipový květ je také mocný dar přírody, z něhož připravíte velmi účinný obklad, který využijete nejen na spálenou kůži od slunce, ale také na pohmožděniny a odřeniny. Obklad připravíte ze spařeného lipového květu namíchaného s květem černého bezu. Stejně tak můžete uvařit lžíci a půl lněného semínka v 0,5 litru vody a do přeceděného odvaru namáčet šátek a přikládat na místo.
Jakmile budete po obkladech kůži klidnou a nebolestivou, je vhodné pokožce dále dodávat potřebné látky na její obnovu, a to nejlépe ve formě olejů. Můžete si je koupit rovnou připravené, ale vyrobit si je v pohodlí domova a v různých variantách můžete i sami. Stačí vám k tomu 300 ml panenského, za studena lisovaného oleje, do kterého přidáte dvě hrstě bylinek dle vašeho výběru, ideálně čerstvé. V tomto případě doporučujeme třezalku, měsíček, řepík lékařský nebo heřmánek. Takto připravený nálev zakryjte a nechte na okně louhovat. Každý den promíchejte a po třech týdnech stačí jen scedit a uchovávat v lednici, ideálně v tmavé láhvi. Olejem pak masírujte spálená místa dle potřeby.