Pěstování bylin v domácím prostředí má své velké výhody. Máte je vždy po ruce a hlavně jsou vždy čerstvé a voňavé.
Jak na to? Rady o pěstování bylinek doma.
Najděte pro bylinky vhodné místo – slunce, teplo, ideálně na balkoně nebo terase nebo alespoň na slunném parapetu okna směrem na jih nebo západ.
Vhodné nádoby – květinové truhlíky, hrnky nebo závěsné koše. Při použití keramických nebo hliněných nádob budou rostlinky radši, tyto nádoby udržují lépe vlhkost a zároveň jsou prodyšné. V plastových nádobách je potřeba ohlídat dobrý odtok vody.
Rostliny vhodné pro pěstování doma – při výběru bylinek pro pěstování v domácím prostředí se doporučuje začít s těmi nejoblíbenějšími, jako jsou bazalka, petržel, tymián, rozmarýn nebo máta. Sazeničky jsou snadno k dostání v obchodech a jsou velmi odolné vůči různým podmínkám. Pokud máte rádi exotičtější bylinky, zkuste koriandr nebo citrónovou trávu, ty jsou ale už trochu náročnější na pěstování.
Správná péče – pravidelná zálivka, ale ne přemokření. V interiéru budou bylinky vděčné za občasné zvýšení vlhkosti vzduchu postřikovačem.
Pravidelné sklízení – zaštipováním podpoříte zhoustnutí a správný růst bylinek.
Konečně vyrostly:
Když budou vaše bylinky dostatečně vzrostlé, je čas na sklizeň. Sbírejte je hned po ránu, odřízněte horní část rostliny a spodní část nechte růst dál.
Bylinky můžete sušit, skladovat v lednici nebo zmrazit.
Sušené bylinky mohou být uskladněny ve sklenicích nebo sáčcích na suchém a temném místě, abyste zabránili oxidaci a ztrátě cenných látek.
Nejoblíbenějším použitím bylinek je příprava bylinných čajů – máta na trávení a uklidnění, rozmarýn na koncentraci, tymián – pro dobrou imunitu. Oregano, resp. dobromysl na trávení, šalvěj – dýchací cesty.
Více k tématu: Bylinky pro použití v kuchyni, Vlastní bylinné sirupy, Další bylinky z přírody vhodné do vlastní domácí lékárničky