Náš imunitní systém je velice sofistikovanou obrannou zdí, která chrání naše tělo před vlivem škodlivých látek, jako jsou bakterie, viry, plísně, paraziti, toxiny a další. Autoimunitní reakce nastává v momentě, kdy náš tělesný ochranný systém nedokáže rozlišit mezi vlastními a nevlastními látkami, což vede k likvidaci vlastních zdravých tělesných buněk.
Záhadné autoimunitní onemocnění
Přesné příčiny vzniku autoimunitní reakce nejsou dodnes přesně známy, nicméně některé faktory mohou přispívat ke vzniku tohoto onemocnění. Někteří lidé například mohou mít ke vzniku této nemoci genetické predispozice. Oblastí, které autoimunitní onemocnění postihuje, je celá řada. Může postihovat cévy, pojivové tkáně, endokrinní žlázy, jako je například štítná žláza. Dále postihuje i klouby, svaly, kůži i červené krvinky.
Mezi autoimunitní poruchy se řadí nemoci, jako je roztroušená skleróza, lupus, celiakie, Crohnova choroba, lupénka, vitiligo, diabetes prvního typu a další. Celkem existuje přibližně na 80 druhů autoimunitních poruch. Ve vyspělých státech jimi trpí přibližně 8 % populace, z toho až 75 % pacientů zastupují ženy.
Stoprocentní léčba neexistuje
Léčba autoimunitních onemocnění se různí na základě diagnózy stanovené lékařem. Právě konzultace s ním by měla být první krokem při řešení autoimunitních problémů. Nejčastější formou léčby jsou protizánětlivé a imunosupresivní léky, jako jsou například kortikoidy.
Léky nejsou schopny autoimunitní onemocnění vyléčit, ale mohou kontrolovat míru imunitní reakce, zmírnit zánět, případně snižovat bolest. Bohužel však velká část těchto léků má určité vedlejší účinky. Jejich dlouhodobé užívání může způsobovat menší odolnost vůči infekčním onemocněním.
Při boji s autoimunitním onemocněním je vhodné nasadit bylinky, které mohou našemu tělu pomoci s překonáváním obtíží, jež jsou s ním spojené. Stejně jako léky, nemají ani byliny moc nás autoimunitního onemocnění zcela zbavit. Mohou ovšem v těle vytvořit takové podmínky, díky kterým bude život s tímto typem onemocnění vždy o něco jednodušší.
Bylinek, které je při autoimunitních onemocněních vhodné užívat, je celá řada. Vždy záleží, jakým druhem této choroby je daný pacient postižen, protože každé onemocnění má své vlastní jedinečné příznaky. Obecně však platí, že pacient s autoimunitním onemocněním by měl vyhledávat bylinky, které jsou vhodné k léčbě bolesti kloubů, nespavosti a únavě, zažívacích potíží, vyrážek, zarudnutí pokožky a svědění.
Nespavost a únava
Bylin, které se hodí k léčbě únavy, nespavosti a spánkových poruch, je celá řada. Patří mezi ně například kozlík lékařský, meduňka, mučenka, heřmánek a také třezalka. Ze všech těchto bylin můžete vytvářet odvary, tinktury, případně si připravovat vonné bylinné koupele, které uvolní tělo i mysl a připraví vás na spánek.
Bolesti kloubů
Kloubní obtíže je dobré řešit užíváním bylin vnitřně, ale i formou obkladů, masáží a koupelí. Vhodný je k tomu zázvor, řimbaba, kurkuma, bílá vrba a také lněná semínka. Vhodný je také kostival a některé jehličnany, jako je cedr či plody jalovce, a rozhodně bychom neměli opomenout ani měsíček, který je dobré na klouby nanášet v podobě masti.
Záněty
Záněty v těle lze řešit celou řadou bylin. Mezi ty nejznámější patří květy chrpy, sporýš lékařský, kontryhel, zlatobýl a opět všemocný měsíček. Léčivé látky těchto bylin bychom měli přijímat nejlépe vnitřně, ve formě nálevů a tinktur.
Problémy s pokožkou
Naopak problémy s pokožkou bychom měli řešit primárně vnějším přikládáním bylinných přípravků přímo na problematickou pokožku. Mezi účinné bylinky patří heřmánek, ostružiníkové listí, chrpa, lopuch, oman, vrbová kůra a také achiote.
Při léčbě autoimunitních onemocnění je však důležité dbát také na správný jídelníček, vést zdravý životní styl a celkově přijímat život s optimismem.