Ekzémy, a to především ty atopické, jsou nepříjemností, která může člověka sužovat po celý život, snižovat kvalitu prožívaných okamžiků a v některých případech i ovlivňovat psychiku. Jedním z nejdůležitějších přístupů při léčbě ekzému je vždy upravení životosprávy, z jídelníčku vyloučit případné alergeny, jako je mléko, mléčné výrobky či exotické ovoce a také omezit příjem cukrů a rostlinných tuků.
Svědivá nepříjemnost
Stav pokožky jde vždy ruku v ruce s imunitním systémem a značně se na něm podepisuje také stres. Proto je důležitá i eliminace vnějších vlivů, které se na imunitě i psychické pohodě podepisují negativním způsobem.
Při léčbě ekzémů je proto nutné přistupovat komplexně, což platí také pro výběr bylinek. U nich můžeme volit ze skupin čistících bylin, bylin schopných podporovat funkci imunity, dále z bylin působících protizánětlivě a bylin, které mají uklidňující účinky na mysl. V neposlední řadě jsou vhodné také ty byliny, které je možné aplikovat přímo na ekzém.
Vnitřní i vnější podněty
Pro vnější použití jsou vhodné tinktury z celé plejády bylin. Značně pomáhá potírat zapálené místo tinkturou z ostropestřce mariánského, smilu písečného či vlaštovičníku. U ekzémů, které mají tendenci mokvat, pomáhá tinktura z lichořeřišnice a vřesu.
Ekzémy jsou nejčastěji reakcí těla na určité vnitřní alergeny, které se dostávají do lidského těla. Proto můžeme tělu pomoci také jeho pročištěním. Ideální volbou jsou v takovém případě čistící čaje. Můžete například smíchat nať čekanky s kořenem pampelišky, rdesnem ptačím, jehlicí trnitou a violou trojbarevnou. Vzniklou směs zalijte vroucí vodou a nechte louhovat. Následně popíjejte v průběhu několika dní a své tělo pročišťujte.
Dobrým pomocníkem při ekzémech je také čaj ze samotné pampelišky. U ní lze používat kořeny i listy, ze kterých si připravíte výluh a ten následně pijete dvakrát denně. Při suchých ekzémech je dobré zaměřit se na svá játra a podporovat jejich činnost. V takovém případě poslouží máta peprná a hořec, respektive jejich výluhy.
Bylinky pomohou i maminkám, jejichž děťátko trpí opruzeninami. V takovém případě je dobré nechat pokožku na čerstvém vzduchu a k jejich zmírnění použít například nálev z měsíčku lékařského či řepíku lékařského.
Další pomocníci
Mezi další bylinky, které jsou schopny s ekzémem pomoci, patří kopřiva dvoudomá, která je schopna čistit krev a přispívat k celkové detoxikaci těla. Vhodné je také nasazení lopuchu, který se hodí na celou škálu kožních problémů, jako jsou boláky, akné, ekzémy, lupenka či kopřivka.
Své místo mezi bylinami pomáhajícími ke krásné pokožce má také Echinacea neboli třapatka, která působí antibakteriálně, antisepticky a antivirově. Díky svých protizánětlivým a protialergickým účinkům je schopna pokožku zklidňovat a napomáhat k jejímu hojení.
V otázce hojení je dobrou volbou také lékořice lysá, která je hlavní protizánětlivou bylinou s adaptogeními a regeneračními účinky. Lze ji využívat i v případě atopického ekzému a skvěle si rozumí například s kurkumou dlouhou, která má též velice silné hojivé účinky.
Na vnější použití se stal osvědčenou rostlinou také oves setý, ze kterého se připravuje například koupel ulevující ekzémům. Ovesné vločky stačí vložit do plátýnka, zalít horkou vodou a výsledným vývarem se následně oplachuje pokožka.
Veškeré poměry a složení tinktur je vždy vhodné nechat na školeném dermatologovi, protože ekzémy často vyžadují celkovou anamnézu, je nutné zjistit jejich původ a najít ty správné byliny v ideálním poměru, aby účinkovaly na tělo co možná nejefektivněji.