Trápí vás stres, některé z chronických onemocnění, obezita nebo kognitivní problémy? Nejjistějším způsobem, jak tyto problémy řešit, je návštěva odborného lékaře. Existují ovšem i další cesty, jak posílit prevenci, případně zapracovat na léčbě. Jednou z nejúčinnějších přírodních cest jsou tzv. adaptogenní byliny.
Přírodní adaptogeny
Pod tajemným označením přírodní adaptogeny se ukrývají léčivé byliny schopné pomoci vyrovnávat se především s vlivy tzv. stresorů, tedy podnětů, které v nás vyvolávají stres. Dále jsou tyto adaptogenní rostliny schopny normalizovat fyziologické funkce a celkově tak napomáhat tělu vyhýbat se výše uvedeným problémům.
Většina bylin spadajících do této oblasti pozitivně ovlivňuje imunitní systém a také podporuje činnost některých orgánů, díky čemuž je tělo odolnější vůči nepříznivým vnějším vlivům, na které se dokáže efektivněji připravit, tedy se tzv. adaptovat.
Bazalka posvátná
Že není bazalka jako bazalka, jasně dokazuje bazalka posvátná, rostlina, na kterou lze ve velkém narazit v ájurvédské medicíně a také v dalších tropických částech světa. Jedná se o skvělou rostlinu pro povzbuzení. Obsahuje celou řadu antistresových složek poskytujících úlevu od úzkosti a pomáhá při vyčerpání.
Mimo jiné je také vhodná pro regulaci hladiny cukru v krvi, a je tedy ideální pro diabetiky. Může pomoci se snížením či udržováním hladiny krevního cukru v normě. Zároveň také pomáhá s regulací kortizolu, tedy hormonu odpovědného za stresové stavy, a také vzniku diabetu. Zvýšená hladina kortizolu v těle navíc napomáhá k obezitě, snižuje funkci imunitního systému a také škodí paměti.
Rhodiola Rosea
Pokud hledáte co možná nejúčinnějšího zabijáka kortizolu v krvi, pak se obraťte na rhodiolu, na kterou můžete narazit také pod názvem rozchodnice růžová, případně zlatý kořen. Jedná se bylinu, která je schopná efektivně rozptylovat kortizol v krvi, a tím tělo uvést do klidového stavu. I přesto však není ubíráno na schopnostech mysli, a proto se člověk po požití této byliny cítí nabuzený a ostražitý.
Důvodem, proč je tato bylina tolik příznivá, je obsah látky salisdroside. Tato látka pomáhá nejen s úzkostmi, ale také napomáhá odbourávat látky způsobující předčasné stárnutí. Je také schopna obnovovat biologický režim týkající se spánku či jídla, který může být narušený některým stresovým vjemem. Zároveň napomáhá chránit játra a srdce, zlepšuje paměť a chrání před toxiny.
Ašvaganda
Jak již název napovídá, za ašvagandou (také psáno jako ashwagandha) se musíme vydat do ájurvédského léčitelství. Rostlina withanie snodárná, které se často přezdívá indický ženšen, je ve východní medicíně vyhledávanou bylinou po tisíciletí. Mezi její vlastnosti patří schopnost regulovat imunitní systém a také se podílí na odbourávání kortizolu.
Díky tomu se tato rostlina podepisuje na zlepšení nálady, lepší funkčnosti mozku a také posílení paměti. Zejména je tato rostlina vhodná pro ženy během menopauzy, kdy potlačuje příznaky jako je podrážděnost, úzkosti a také návaly horka. Zároveň obsahuje značné množství antioxidantů, čímž přispívá k funkčnosti mozku a oddaluje stárnutí organismu.
Ženšen pravý
Ženšen je vůbec neznámějším adaptogenem. Tou nejsilnější variantou je asijský ženšen. Ten dokáže výrazným způsobem podporovat funkce srdce díky schopnosti snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň také chrání před selháním srdce. Spolu s tím přináší protizánětlivé a antioxidační účinky a je také schopen efektivně předcházet mrtvici.
U mužů podporuje léčbu erektilní disfunkce a navyšuje sexuální apetit a výkon. Je mu také přisuzována schopnost zvyšování ostražitosti a je ho také vhodné ordinovat jako prevenci před nachlazením, díky jeho schopnosti posilovat imunitu.