Bylinek, které by rozhodně neměly chybět v blízkosti žádné kuchyně, je celá řada. Můžeme se vydat do okolí a nasbírat některé divoce rostoucí rostlinky, jako jsou mladé kopřivy do nádivky či sedmikrásky do salátů. Většina lidí však dává přednost trochu jiným zdrojům.
Někdo si bylinky pěstuje na vlastní zahrádce, jinému je příjemnější mít tyto bylinky ihned po ruce a během vaření sáhnout do některé z přihrádek, kde již čekají v sušené podobě. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vězte, že vám tyto bylinky pomohou zdokonalit chuť vašeho jídla a celou vaši kuchyni krásně provoní.
Tymián
Tymián je pomyslným králem všech kuchyňských bylin. Jedná se o základní bylinu pro celou řadu evropských kuchyní, od francouzské, přes italskou, až po východní. Tymiánem se ovšem dají ozvláštnit i naše tradiční recepty, například rajská omáčka. Nesmíme zapomínat na to, že své uplatnění najde také při sladkém pečení. Několik jemných lístků tymiánu v koláči dokáže dezert příjemně provonět a chuťově ozvláštnit.
Tymián našemu tělu dopřává antioxidační účinky a posiluje obranyschopnost. Dále je vhodný při problémech s trávením a také při respiračních onemocněních, jako je například kašel.
Bazalka
Dokážete si představit těstoviny bez bazalky? Bazalka je italským národním klenotem, který nachází své uplatnění v celé řadě omáček, salátů, pomazánek, ale také na pizze či proslaveném capresse, v dokonalé kombinaci bazalky, rajčat a mozzarelly, vystihující barvy italské vlajky.
Podobně jako tymián, i bazalka napomáhá dostat do normálu funkce trávicího a dýchacího systému. Má také schopnost uklidňovat mysl a podporovat kognitivní funkce mozku, a to díky rozproudění krve v těle.
Rozmarýn
Rozmarýn je bylinou bohatou na vonné silice. Podobně jako u tymiánu, ani s rozmarýnem nešlápnete vedle v celé řadě receptur. Je ovšem nutné myslet na to, že se jedná o výraznou bylinku, se kterou je nutné pracovat s určitou mírou opatrností. Rozmarýn můžete přidávat k pečenému masu, ochucovat s ním máslo, používat jej do nádivek, osvěžovat s ním sladké dorty (zejména ty jahodové) či z něj připravovat chutné marinády.
Rozmarýn v organismu taktéž funguje jako antioxidant, napomáhá k pročišťování ledvin a močových cest, a tedy i k vylučování škodlivin. Stejně tak by jej měli užívat ti, které trápí problémy s játry a trávením. Rozmarýn též napomáhá s posílením imunitního systému.
Estragon
Estragon je i u nás relativně známou bylinkou, kterou však v kuchyni příliš často nevyužíváme. A to je škoda. Podobně jako tymián, je i estragon jednou ze základních bylin francouzské kuchyně. Je lehce nasládlý, díky čemuž se skvěle hodí například k rybám, jako je třeba tuňák.
Estragon v našem těle napomáhá k tvorbě žluči a působí též močopudně. Jeho užívání je vhodné při nechutenství, jelikož zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Zároveň byly prokázány jeho antisklerotické účinky.
Oregano
Náš výčet nejlepších bylinek do kuchyně by nebyl kompletní, pokud by v něm chybělo oregano, též známé jako dobromysl. Opět se jedná o italský poklad, který se však hojně využívá ve všech kuchyních jižanských národů a svou cestu si našlo i k nám.
Oregano se opět dokonale hodí k masům, do omáček a skvěle dochutí také omáčky k těstovinám. Pokud si vytvoříte mix oregana, tymiánu a rozmarýnu, získáte tím směs, která se dokonale hodí k pečenému kuřecímu masu, ale i pečené zelenině či do omáček, krásně vše provoní a dodá skvělou chuť.
Oregano napomáhá ke správné činnosti kardiovaskulárního systému regulací krevního tlaku. Zároveň přispívá k normální činnosti jater a žlučníku, a v neposlední řadě se doporučuje i maminkám pro podporu tvorby mléka během kojení.