Jakmile se teploty vyšplhají na letní standard, hledáme všemožné cesty, jak zmírnit nápor tepla. Ne všichni máme bazén nebo přívětivější ovzduší lesa, a tak můžeme sáhnout po osvěžujícím nápoji, který nám umožní přirozenou cestou ochladit tělo.
Nejrůznější limonády a ledové čaje se brzy omrzí, chce to tedy něco nového, co překvapí nejen vás, ale i případnou návštěvu. Můžeme se v těchto chvílích inspirovat v zahraničí, kde se potýkají ještě s vyššími teplotami než u nás. Jsou tedy odborníky ve zvládání horkého počasí.
Touareg — marocká whisky ze zeleného čaje
Jeden z překvapivých letních nápojů je bezesporu marocká whisky neboli Touareg. Tento drink se připravuje ze zeleného čaje Gunpowder, máty a cukru. Můžete se setkat i s obměnami a místo máty přidat třeba citronovou trávu nebo badyán, ale klasická letní verze je právě s mátou, která má schopnost nejvíce ochlazovat tělo.
Zelený čaj má v tomto případě přípravu poněkud odlišnou od běžného zalití vodou, protože pro pravý Touareg má být základní čaj opravdu silný. Gunpowder tedy zalijete horkou vodou, necháte pár vteřin louhovat a pak slijete. Takto vylouhovaný ho následně přelijete znovu horkou vodou a cca 2 minuty povaříte. Připravený čaj již nesléváte, čajové lístky v nálevu zůstávají po celou dobu, i během servírování.
Po uvaření do něho přidáte mátu. Pro výraznější chuť doporučujeme sušenou mátu, a to v poměru na jeden hrnek jednu lžičku máty. Poslední ingrediencí je cukr. Do jednoho hrnku patří 6 a více kostek cukru. Zdá se to hodně, ale tradičně se čaj dělá klidně i sladší, cukr v tomto případě totiž již tak výrazný čaj zjemní a dodá mu na chuti. V tradiční marocké přípravě se tento čaj nemíchá lžičkou, jak jsme zvyklí. Nápoj se míchá pouze přelíváním z konvičky do hrnku a zpátky. Čaj se tím i ochladí a dá se tak velmi brzy pít.
Karkade — nápoj z osvěžujícího ibišku
Další osvěžující nápoj je z afrických končin a jeho základem je nezaměnitelný ibišek. Ten se vyznačuje nejen krásnými červenými květy, ale také svými blahodárnými účinky. Podporuje hojení tkání, tvorbu kolagenu a zpevnění chrupavek a také má pozitivní vliv na přirozenou obranyschopnost.
Příprava karkade je snadná a dává prostor pro mnoho přizpůsobení dle vlastní chuti. 1-2 lžičky ibišku zalijte horkou vodou, nechte 10 minut odpočívat a pak slijte. Výsledný nápoj si můžete dochutit, jak máte nejraději. Můžete použít cukr nebo jiná sladidla a případně se nebojte experimentovat i s trochou alkoholu. Pokud ovšem nechcete ubírat na zdravotních pozitivech tohoto odvaru, a ještě mu dodat na síle, doporučujeme sáhnout po aronii, nebo přímo sirupu z aronie, kterým dodáte chuť i příjemnou sladkost.
Tulsi — ledový čaj z bazalky
Poslední námi doporučovaný nápoj je z Tulsi, čili bazalky posvátné. Tento čaj velmi lahodné chuti se podává studený a je opravdu osvěžující. Bazalka posvátná je v Indii považována za královnu bylin, od nepaměti je používána pro své léčebné účinky a svoje čestné místo má i v ajuvérdské medicíně.
Při přípravě je ideální poměr dvou lžiček na jeden hrnek. Čaj z Tulsi má příjemně nasládlou, jemně kořeněnou chuť po skořici a dá se doladit například heřmánkem nebo citronem, případně dosladit medem. Tak jako tak si připravíte nápoj, který vás v létě ochladí a v zimě si díky jeho pití můžete posílit imunitu a ulevit od stresu.