Pražené či nepražené yerba maté?
V naší nabídce naleznete yerba maté v pražené a nepražené podobě. Ty se od sebe liší především chutí a vůní. Nepražené yerba maté má svěží, travnatou a mírně nahořkou chuť. Vůně je přírodní, bylinná, připomínající zelený čaj. Lístky mají zelenou barvu, protože nejsou tepelně upravené a nálev má světle až tmavě zelenou barvu.
Pražené yerba maté má jemnější, oříškovou až kouřovou chuť, která je méně hořká než u nepražená verze. Vůně je více karamelová až pražená, připomínající klasickou praženou kávu. Lístky mají tmavší, hnědou barvu díky procesu pražení a nálev má tmavší, hnědou až jantarovou barvu. Obecně se za zdravější variant považuje nepražená varianta. Obě varianty ale vynikají vysokým obsahem antioxidantů, vitamínů a minerálů.
Jak se yerba maté liší od kávy
Ceny kávy rostou a spousta z nás se proto uchyluje k hledání alternativ. Yerba maté je jednou z nich a kromě příznivé ceny s sebou oproti kávě nese řadu dalších výhod. Yerba maté obsahuje kofein, theobromin a theofylin, které vás nabudí a zlepší náladu. Je také bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerály. Káva na druhou stranu obsahuje primárně kofein, který je hlavním stimulantem. Obsahuje také antioxidanty, ale v menším množství než yerba maté.
Yerba maté zajišťuje stabilní a dlouhotrvající zvýšení energie bez náhlých poklesů. Podporuje trávení, detoxikaci a přispívá k hubnutí díky potlačení chuti k jídlu a zrychlení metabolismu. Káva sice zvyšuje energii a koncentraci rychleji a intenzivněji, ale zároveň může způsobovat také nervozitu a rychlý pokles energie po vyprchání účinků.
Yerba maté má oproti kávě mírnější diuretické účinky. Ty zvyšují tvorbu moči v ledvinách a vedou tak k vylučování většího množství vody a solí (hlavně sodíku) z těla. Nadměrné pití kávy proto může vést k dehydrataci, nerovnováze elektrolytů a potřebě častějšího močení. Pokud si chcete dopřát pořádné nabuzení bez těchto komplikací, nabízí yerba maté šetrnější alternativu.
Jak si yerba maté nejlépe vychutnat
Yerba maté si můžete vychutnat několika způsoby. Pokud dáváte přednost tradicím, pak je pro vás ideální volbou jihoamerický způsob Cebado, který spočívá v přípravě v nádobě zvané kalabasa a pije se kovovou slámkou zvanou bombilla. Lístky a větvičky yerba maté se nasypou do kalabasy, zalijí se horkou (ne vařící) vodou a nechají se louhovat. Druhý tradiční způsob přípravy se nazývá Terené a je oblíbený především v Paraguayi a v horkých klimatech. Yerba maté se připravuje v kalabase nebo sklenici a zalévá se studenou vodou nebo ovocnou šťávou a podává se s ledem.
Yerba maté ale můžete vařit i jako jakýkoliv jiný čaj. Jednoduše nasypte 1-2 lžičky lístků do šálku s objemem 200 ml a zalijte je horkou, ale ne vařící vodou (ideálně o teplotě 80-90 stupňů celsia). Následně nechte směs 3-5 minut louhovat a poté sceďte.
Zkusit můžete také nejrůznější moderní postupy. Oblíbeným nápojem je takzvané Maté Latte. V tomto případě se yerba maté připravuje s horkým mlékem místo vody a následně se může ochutit medem, cukrem, skořicí, vanilkou a dalšími druhy koření.
A pokud nejste fanouškem čajů, ale přesto byste si rádi dopřáli povzbuzující účinky a další četné výhody yerba maté, pak pro vás máme v nabídce elixír z yerba maté, který skvěle nahradí nezdravé energetické nápoje. Najdete v něm totiž ty nejkvalitnější suroviny přírodního původu. Příprava je jednoduchá – stačí jej naředit vodou a přidat led. Skvěle chutná také společně s nakrájenými citrusy, zejména grepem a limetkou.