V jednom z předchozích článků na našem blogu jsme se zabývali bylinkami, které jsou svým užíváním vhodné v těhotenství a mohou tělu pomoci připravit se k porodu. V tom dnešním se zaměříme na bylinky, které pomáhají v hojení porodního poranění, při zavinování dělohy a na bylinky, které jsou vhodné k nastartování a podpoře laktace.
Zavinování dělohy
Ihned po porodu začne docházet k zavinování dělohy. Děloha je v těhotenství zvětšena z obvyklých 50-100 gramů až na jeden kilogram. Její navracení se do původního stavu může být doprovázeno, zvláště u vícerodiček, nepříjemnou bolestí.
Krom doporučení lehat si co nejčastěji na břicho, které máme vypodložené polštářem, můžeme určitě vyzkoušet i čaj z kontryhelu a mochny husí. Nic nezkazíme ani popíjením kopřivy, která dopomůže doplnit železo po krevní ztrátě.
PORODNÍ PORANĚNÍ A JIZVY
Někdy se porod neobejde bez poranění, nejčastěji se jedná o menší či větší nástřih či samovolné natržení hráze. Velmi vhodná je sedací koupel z dubové kůry. Dubová kůra má regenerační a stahovací účinky. 2 lžíce dubové kůry zalijeme 500 ml studené vody, přivedeme k varu, zhruba 10 minut povaříme a scedíme. Množství můžeme samozřejmě úměrně navýšit. Do vychladlé kůry sedáme na zhruba 15 minut 2x denně.
Ledový obklad na hráz přinese okamžitou úlevu a taktéž urychlí proces hojení. Tentokrát použijeme odvar z rozmarýnu, do kterého namočíme vložku. Vložku dáme na chvilku do mrazícího boxu a přikládáme. Zacelenou jizvu zvláčňujeme měsíčkovým, kokosovým nebo jojobovým olejem.
I o jizvu po císařském řezu je třeba se starat. Jizva po sekci je kolagenní struktura, která prostupuje všemi vrstvami břišní stěny – kůží, podkožím i svaly. Potřebujeme, aby byla jizva nejen co nejsvětlejší, ale hlavně co nejpružnější. Dokud máte stehy můžete jemně masírovat její okolí, na samotnou jizvu však nesahejte. Co nejvíce ji ale větrejte. Po vyndání stehů a ideálně po poradě s lékařem se jizva může mazat sádlem, měsíčkovou mastí či šípkovým olejem.
PÉČE O BRADAVKY A PODPORA LAKTACE
Třetí až čtvrtý den po porodu dochází k nalití prsou a nastartování laktace. I toto bývá bolestivé. Ulevit nám pomůže zelný obklad. Zelí z lednice rozválíme válečkem a po kojení přiložíme na prso a chladíme. Přikládáme dvakrát denně na čtvrt hodiny.
Pokud nás trápí popraskané bradavky, takzvané ragády, po kojení necháme na bradavce zaschnout pár kapiček mateřského mléka. Můžeme také mazat speciálními krémy, ale před kojením je musíme smýt. Z těch čistě přírodních se doporučuje levandulový olej. Velmi doporučované jsou i hydrogelové polštářky.
Pro tvorbu mléka je důležitý pitný režim, správná strava a psychická pohoda maminky. Kojení jednoznačně podpoříme popíjením laktačního čaje. Základem takovýchto čajových směsí bývá fenykl, meduňka, kořen rdesna a také anýz, jestřabina a pískavice. Směsi se prodávají v různých bylinných poměrech, určitě si každá maminka vybere ten nejlahodnější právě pro ni, nebo si čaj namíchá sama.
Jeden příklad čajové směsi na podporu laktace:
- 30 g fenyklu
- 30 g anýzu
- 20 g kmínu
- 20 g pískavice
Všechny bylinky rozdrtíme v hmoždíři, 2 lžíce bylinek přelijeme vroucí vodou a čaj necháme 10 minut pod pokličkou luhovat. Podle chuti bylinky obměníme, změníme poměr, přidáme například meduňku nebo med a citrón.