Životní styl 21. století je mnohdy velkou zátěží nejen pro naši mysl, ale také pro náš organismus. Ten je neustále zanášen toxiny, které se do těla dostávají konzumací nejrůznějších zdraví ne příliš prospěšných látek, ale také setrváváním v znečištěném prostředí. Proto je dobré občas přistoupit k úplné očistě těla, respektive vnitřních orgánů.
Špatná nálada, únava, bolesti hlavy, zhoršené schopnosti vnímání či špatná pleť, to všechno mohou být příznaky zvýšeného množství toxinů v našem organismu. Ty se v našem těle hromadí především v průběhu zimních měsíců, kdy tělo nedostává potřebné vitamíny z některých sezónních plodin a také ze slunce. Právě jarní měsíce a začátek letní sezóny jsou tak ideální dobou na to, kdy se do komplexní očisty organismu pustit.
Játra jako filtr toxinů
Aby bylo tělo schopné s toxiny bojovat, slouží některé naše orgány jako jakési filtry, které pomáhají s jejich zachytáváním a vylučováním. A právě o tyto orgány je zapotřebí co nejlépe pečovat, aby nápor toxinů ustály bez problému. Konkrétně se jedná o orgány, jako jsou ledviny a játra.
Právě játra se podílejí téměř na všech klíčových procesech, které v našem těle probíhají, od metabolismu až po obranyschopnost, termoregulaci a také filtrují škodliviny. Vůbec nejvíce játrům škodí alkohol, ale také kouření, užívání léků, zanedbaný pitný režim a také špatné stravování.
Že je s játry něco v nepořádku, nám naše tělo dává vědět větší únavou a malátností, které se dostavují i po vydatném spánku, a to i velmi brzy po probuzení. Naopak poruchy funkčnosti jater často zapříčiňují noční nespavost. Na jaterní problémy mohou upozornit také návaly horka či chladu, bolesti břicha, zadržování vody, nadýmání, tmavé zbarvení moči či světlejší barva stolice.
Čistá játra, zdravý organismus
Abychom funkci jater a jejich kondici co nejvíce prospěli, můžeme vyzkoušet jejich detox. Během něj je důležité omezovat konzumaci potravin a nápojů obsahující konzervanty, barviva či přidané cukry. Je také zapotřebí dodržovat pitný režim, jíst hodně zeleniny a ovoce, ideálně ty s vysokým obsahem vitamínu B a také ty, které mají zelenou barvu.
K očistě navíc můžeme využít sílu bylin, které dovedou proces detoxikace nastartovat a urychlit. Vůbec nejsilnější bylinou, kterou můžeme v detoxikaci jater nasadit, je ostropestřec mariánský.
V něm obsažený silymarin je schopný ochraňovat játra a zároveň napomáhá k regeneraci jejich buněk. Dokáže léčit tzv. tučná, nebo-li ztvrdlá játra, ale i následky některých jaterních onemocnění, jako jsou záněty či žloutenka.
TIP: další zajímavosti o ostropestřci mariánském můžete přečíst v tomto článku.
Bezpečný pomocník
Zároveň v něm obsažené látky fungují jako skvělý vypuzovač všech jedů a toxických látek, které játra zadržují. Tyto látky ničí a odbourává a napomáhá tak játrům obnovit jejich přirozenou funkci. Výhodou ostropestřce jsou navíc minimální vedlejší účinky, a tak je velice bezpečnou volbou pro každého, kdo chce svým játrům pomoci, a touží po očistě organismu.
A kdy se ostropestřec nedoporučuje nasazovat, je to u žen během těhotenství a také při kojení. Určité obtíže může přinášet i osobám s vysokým krevním tlakem. A byly zaznamenány i ojedinělé případy alergických reakcí. Proto je dobré před nasazením této byliny vše konzultovat se svým lékařem.