Bylinky mají celou řadu cenných schopností a někdy tělu mohou přinést i velmi rychlou úlevu, jako například při horečnatých stavech. Jejich prostřednictvím dává tělo jasné signály, že něco není v pořádku. Občas je dobré nechat imunitní systém, aby vyššími teplotami tělu pomohl, jsou ovšem určité hranice, kdy je nutné zasáhnout.
Nejrychleji horečka propuká u dětí
Vůbec nejnáchylnější skupinou jsou děti, které trpí na onemocnění velmi často a jejich tělo se také velmi často dostává do horečnatých stavů. Právě u dětí je udávaná hranice, kdy je potřeba teplotu začít řešit, 38 °C. V případě vyšších teplot je nutné nasadit tzv. antipyretika, tedy látky, které jsou schopny snižovat horečku. Příkladem může být paracetamol, který najdeme v celé řadě známých léků. Další možností je zchladit tělo fyzicky. Noření rozpáleného tělíčka do studené lázně ovšem není tou nejpříjemnější metodou, stejně jako vkládání ledových sáčků do třísel.
Vývar z šípku nebo nálev z bezu a lípy
Pokud nechcete jít cestou chemie, ani fyzického trápení, je zde naštěstí třetí možnost, kterou jsou bylinky. Během samotné horečky je dobré doplňovat vitamin C, jehož hojné zásoby naleznete v šípku. Ten je ideální podávat formou vývaru či macerátu, jehož výhodou je zachování vyšší koncentrace léčivých látek.
Při horečkách z nachlazení si připravte směs jedné čajové lžičky květu černého bezu a jedné čajové lžičky květu lípy. Směs přelijte 200 mililitry vroucí vody a nechtě 20 minut vylouhovat. Nálev můžete osladit medem, aby dětem více chutnal.
Pomůže i šalvěj, heřmánek nebo zeměžluč
Další účinnou směsí jsou dvě čajové lžičky šalvěje lékařské a 2 čajové lžičky heřmánku. Opět směs zalijte 200 mililitry vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Tento nálev pijte alespoň 3x denně.
V případě dospělých je dobrým pomocníkem při boji s horečkou zeměžluč okolíkatá. 1 lžíci byliny přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte a pijte 3x denně, a to vždy před jídlem.
Mezi další bylinky, které je vhodné při horečnatém stavu nasadit, patří také tužebník, rakytník, maliník, vřes či sedmikráska. Všechny tyto bylinky mají mimo plejády řady dalších pozitivních účinků také schopnost snižovat horečku a posilovat imunitu.
Velmi účinné jsou i tinktury
Byliny uvedené výše jsou vhodné pro přípravu vývarů. Ovšem u takové echinacei je lepší připravovat tinkturu. Jedná se o macerování rostlin v lihu. Takovouto tinkturu můžete podávat i dětem, stačí jen tinkturu nakapat do horkého čaje, alkohol se odpaří a zůstanou jen léčivé látky. Mimo echinacei je proti horečce vhodná také tinktura z medvědího česneku, který zároveň pomáhá léčit zánět v těle.
Nezapomínejte, že bylinky jsou dobrým pomocníkem, pokud se však nedaří s jejich pomocí horečnaté stavy snižovat delší dobu, je nutné vyhledat lékaře. V některých případech je totiž klasická medicína tou jedinou cestou, která nám může od problému pomoci, což platí dvojnásob v případě dětí.