Usednout ráno ke kuchyňskému stolu a z připravené konvičky si nalít až nádherně bronzový černý čaj je pro řadu z nás neodmyslitelným rituálem začátku každého dne. Černý čaj je kouzelníkem, který nás dokáže povzbudit na celý den, ale je také schopný pomoci v momentech, kdy nám není do skoku. Vydejte se s námi do světa plného aromat a vůní.
Černý čaj byl objeven náhodou
Možná pro vás bude překvapením, že černý čaj pochází ze stejné rostliny jako čaj zelený či bílý. Stejně jako u nich se i v případě zeleného čaje sklízí jen ty nejkvalitnější lístky z rostliny Camellia sinensis, známé též jako čajovník čínský. Zásadní rozdíl ovšem přichází v momentě sušení, kdy u lístků černého čaje dochází k úplné oxidaci, což způsobuje onu charakteristickou tmavou barvu lístků. Zároveň má díky tomuto procesu následný nálev onu charakteristickou chuť a vůni.
Mohlo by se zdát, že je černý čaj známý již od pradávna, nicméně první dochované zmínky o černém čaji se datují do relativně nedaleké historie Číny. Jak tomu již bývá, černý čaj byl objeven náhodou, a to v 16. století. Z důvodu útoku armády mělo dojít k usušení zelených čajových lístků na slunci, a protože bylo dělníkům škoda lístky vyhodit, vyzkoušeli z nich udělat nálev.
Černý čaj nepochází jen z Číny
Obliba pití černého čaje se následně začala velice rychle rozšiřovat po celé Číně a černý čaj si našel cestu i ven za hranice. Byť je dodnes čínský černý čaj považován za jeden z nejkvalitnějších na světě, velmi zdatně mu konkurují také čaje pěstované na Cejlonu, v Indii či Turecku. A právě země původu dává černým čajům jejich jméno. Známý je například Darjeeling pocházející z plantáží v Indii. Narazit se však dá i na černý čaj pěstovaný například ve Rwandě.
Pro nás Evropany bude oním nejznámějších čajem Earl Grey. Jedná se o černý čaj s přidanou chutí, konkrétně dochucený bergamotem. Dochucovaných variant je velké množství, a tak si můžete pohodlně vybrat tu, která se vám bude zamlouvat nejvíce. Pamatujte však, že opravdovou chuť černého čaje přinášejí jen ničím neochucené lístky.
Působí podobně jako kofein
Pokud si položíme otázku, zda pro konzumaci černého čaje existuje nejvhodnější doba, v každém koutu světa na ni dostaneme zcela jinou odpověď. Zatímco v Anglii je ideální čas pro pití černého čaje o páté, v Asii s ním startují den a na Blízkém východě jej zase pijí v momentě, kdy slunce vystoupí nejvýš na nebe.
Ať už ale černý čaj konzumujete v jakoukoliv hodinu, věřte, že jeho příznivé účinky budou na váš organismus působit stále stejně. Černý čaj funguje jako životabudič díky obsažené látce tein, která působí podobně jako kofein. Díky vysokému obsahu antioxidantů je schopen zbavovat tělo škodlivých látek v podobě volných radikálů.
Černý čaj je také vhodné ordinovat v momentě žaludeční nevolnosti, jelikož pomáhá zlepšovat zažívání a také pomáhá s posilováním imunity. Zároveň má však i některé méně známé účinky. Mezi ně patří schopnost zlepšování soustředění, zabraňuje usazování cholesterolu v krvi a také pomáhá chránit zubní sklovinu a odstraňuje zubní plak.
Správná příprava
Abyste z lístků černého čaje dostali veškeré zdraví prospěšné látky, je potřeba jej správně připravit. Černý čaj je ze všech čajů na přípravu nejjednodušší. Jednu až dvě čajové lžičky zalejte 1,5 dl vroucí vody. Na konvičku přidejte ještě jednu lžičku.
Louhování lístků v nálevu by nemělo probíhat déle než dvě až tři minuty. Pokud chceme čaj využít pro působení na zažívání, necháme jej louhovat minut pět. Z jedné dávky černého čaje se dá použít pouze jeden nálev, s každým dalším se ztrácí chuť. Neplatí to ovšem u některých druhů vysoce výrazných čínských černých čajů.