Dětský organismus je citlivějším, a tedy náchylnějším vůči choroboplodným zárodkům, a proto se děti trápí s nejrůznějšími nemocemi častěji než dospělí. Mnozí rodiče i z tohoto důvodu preferují využití přírodních léčiv, než aby dětem neustále podávaly produkty farmaceutického průmyslu.
V takovém případě je ovšem velice důležité přesně vědět, co děláme a neriskovat tak zdraví svého dítěte. Je nutné přírodní bylinky znát, znát jejich účinky a umět přesně rozpoznat mez, kdy je léčba pouze s pomocí bylin vhodná a kdy je už nezbytné nasadit silnější farmaka.
Bylinky lze u dětí používat k celé řadě účelů, ať už chceme zamezit působení choroboplodných zárodků, nebo preventivně podporovat jejich imunitní systém. Forem použití je také celá řada. Ať už se jedná o doplňky stravy, bylinky přímo v jídle, nejrůznější bylinné koupele, skrze sirupy a tinktury, až po odvary.
Fantazii se zkrátka meze nekladou, musíme však myslet na to, že díky subtilnější konstrukci těla jsou děti na účinky bylin daleko citlivější. Proto je nutné být opravdu opatrnými a vědět, jaké bylinky jsou pro děti vhodné.
Měsíček lékařský
Měsíček je velmi šikovným pomocníkem pro každého rodiče, jehož dítě trápí kožní problémy. Ať už se jedná o ekzémy, zarudlou pokožku či zanícení. Řešit umí také vysušenou a svědící pokožku, a skvěle se tak hodí například i při pokousání hmyzem.
V tomto případě je ideální měsíčková mast, která se nanáší přímo na postižené místo. Případně je dobré dítěti nachystat měsíčkovou koupel. Děti v ní nechte alespoň 10 minut, aby se účinné látky dostaly do pokožky a mohly začít působit.
Echinacea
Echinacea je skvělým příkladem bylinky, která může perfektně fungovat jako účinná prevence. Jedná se totiž o bylinku, která posiluje imunitní systém. Může pomáhat při mírném nachlazení, chřipce, a dokonce i ušních infekcích. Echinaceu je dobré nasazovat i při výskytu prvních příznaků, jelikož dokáže tělu pomoci v boji s viry a bakteriemi, a tím zkrátit čas trvání onemocnění. Echinaceu je vhodné aplikovat po kapkách formou roztoku, a to buď přímo na lžičku, případně přidáváním do jídla nebo nápojů.
Heřmánek pravý
Heřmánek je základní bylinkou, která by neměla chybět v žádné domácnosti, zvláště máte-li dítě. Dokáže uklidňovat a uvolňovat nervový systém, umí dobře zklidnit mysl a zahnat úzkost. Zároveň je používán při problémech se zažívacím ústrojím, zklidňuje dětské bříško, napomáhá při průjmových onemocněních, při kolice, a dalších poruchách trávení. Stejně jako echinacea také napomáhá k posilování imunitního systému a ulevuje podráždění pokožky.
Nejčastěji je heřmánek podáván v podobě čaje, který je dobré nasadit při nachlazení, bolestech břicha a dalších obtížích. Pro uklidnění mysli i pokožky je vhodná také heřmánková koupel.
Bez černý
Květy bezu černého i další jeho části jsou ideálním pomocníkem v momentě, kdy dítě dorazí ze školy či školky s příznaky onemocnění. Plody, tzv. bezinky se používají pro léčbu nachlazení, kašle, bakteriálních a virových infekcí a také chřipky. Mohou dítěti pomoci lépe onemocnění překonat a zkrátit dobu jeho trvání, což platí například u nachlazení.
Černý bez zná většina z nás především v podobě bezinkového sirupu. Z bezových květů se však dá připravit také koupel nebo lahodný čaj.
Kozinec blanitý
Tomu, jaké výhody našemu tělu přináší kozinec blanitý, jsme se blíže věnovali v samostatném článku. V rychlosti si však připomeňme, že se jedná o rostlinu efektivně podporující imunitní systém dospělých i dětí.
Z kozince lze připravovat čaje, popřípadě jej přidávat do pokrmů, polévek či jej míchat s rýží. Je však důležité pamatovat na to, že je potřeba jeho kořen vždy tepelně zpracovat, aby uvolnil účinné látky.