Když pozvete sousedy na dobrou grilovačku, s největší pravděpodobností sáhnete po vepřovém masu. Je to klasika, která má snadnou přípravu a samotné grilování je také prakticky bez obtíží. Pokud si ale i tak chcete vyhrát s naložením masa, máte přímo neomezené možnosti, protože co se týče koření, snese vepřové maso opravdu hodně.
Jedničkou mezi masem na gril je rozhodně krkovice. Je šťavnatá, křehká a za každých okolností výborná. Podobně je na tom i bůček, který je také základem jistého úspěchu. Jestli ale toužíte po nějaké specialitě, určitě se nebojte kotlety, kýty nebo žeber a v případě něčeho opravdu jedinečného sáhněte po vepřové panence. Toto jemné a libové maso vám přímo učaruje. Je ale třeba pak více sledovat stupeň propečení a tím také jeho šťavnatost.
Základní přípravou jakéhokoli vepřového masa je naložení do oleje a přidáním požadovaného koření. U tohoto typu masa se nemusíte bát ani experimentálnějších kombinací třeba se zázvorem nebo volit pikantnější směs s variabilním množstvím chilli.
Pikantní vepřová žebírka
Vepřová žebírka dáme vařit do vody, přidáme nové koření, celý pepř, jalovec, sůl a bobkový list. Vaříme cca 1-2 hodiny podle masa. Mezitím si připravíme tekuté koření - trochu oleje, sojové omáčky, lžičku třtinového cukru, papriku, sůl, chilli koření, římský kmín a čerstvě mletý bílý a černý pepř.
Uvařená žebírka potřeme tekutým kořením, necháme odležet alespoň půl hodiny při pokojové teplotě a mezitím si rozpálíme gril na 250 stupňů. Grilujeme cca 5-6 minut z každé strany. Ze zbylého vývaru můžeme udělat výbornou polévku přidáním zeleniny a například domácích nudlí.
Krkovice s bylinkami
Krkovici si nakrájíme na cca 1,5 cm plátky a připravíme si marinádu. Do té patří olej, sůl, pepř, rozmarýn, drcený kmín, saturejka, medvědí česnek, trocha horčičného semínka a pro barvu můžeme přidat sladkou papriku. Maso vložíme do marinády a necháme alespoň hodinu odležet, ideálně ale uložíme do lednice přes noc.
Před samotným grilováním je potřeba maso nechat venku, aby na gril nepřišlo studené z lednice. Grilujeme na rozpáleném roštu cca 7 minut z každé strany a před podáváním ho necháme chvíli odpočinout.
Grilovaný vepřový bůček
Bůček nakrájíme na cca centimetrové plátky, které alespoň na pár hodin vložíme do marinády z tří lžic oleje, 2 lžic kečupu, lžíce plnotučné hořčice, 1 dcl piva, lžíce sojové omáčky a po jedné lžičce kmínu, grilovacího koření, sladké papriky a soli.
Takto marinované maso necháme před grilováním odpočinout v pokojové teplotě a opékáme na rozpáleném zavřeném grilu (200 stupňů) 4 - 5 minut z každé strany. Před podáváním doporučujeme maso nechat lehce odpočinout.
Teplý cuketový salát
K vepřovému masu se skvěle hodí grilovaná zelenina a tento cuketový salát je příjemnou variantou k běžné cuketě, které máme na zahrádkách a od sousedů v období srpna většinou přehršel.
Cuketu si nakrájíme na kolečka silná asi jeden centimetr a opečeme na grilu dozlatova. Pak nakrájíme dle potřeby na menší kousky, dáme do mísy, osolíme a opepříme. Na závěr posypeme rozdrobeným balkánským sýrem a podáváme k masu. Pokud nebudete stíhat přípravu zároveň s masem, nevadí, tento salát je skvělý i studený, můžete si ho tedy připravit i předem.
Lehký letní bramborový salát
Klasický bramborový salát by si ke grilovanému masu asi dal málokdo, ale tato jeho varianta je ideálním doplňkem k vepřovému masu i za teplejších letních večerů. Připravíme ho z 1 kg nových brambor, které uvaříme ve slupce a oloupeme. Brambory pak nakrájíme na plátky, smícháme se zakysanou smetanou, přidáme jarní cibulku, čerstvou petržel a pažitku, případně další čerstvé bylinky a dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou.