Dost pravděpodobně ji máte doma mezi kořením, ale vlastně ani pořádně nevíte, co je toto koření zač a k čemu všemu se dá využít. Vydejte se s námi do exotických dálek, tam, kde kurkuma roste a kde nejlépe znají veškeré její účinky.
Indický šafrán, žlutý zázrak, ale nejčastěji prostě kurkuma, to je jeden ze základních pilířů ajurvédy a také tradičního čínského léčitelství. Typický oranžový prášek je jedním z nejvyhledávanějších přípravků východního léčitelství, ale také oblíbenou přísadou do pokrmů v celé řadě světových kuchyní. Proč byl tento kořen podobný zázvoru využíván již před 4 tisíci lety a co je příčinou jeho velké moci?
Kurkumin jako odpověď na řadu obtíží
Odpovědí na tyto otázky je kurkumin, tedy velice silné přírodní barvivo s označením E100, které se pohybuje ve spektru žlutá až oranžová a vyskytuje se v řadě různých rostlin spadajících do rodu kurkuma. Známý je především u kurkumy dlouhé a vyznačuje se svými antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Podle některých zdrojů je dokonce až pětkrát silnější než vitamin E.
Napomáhá snižovat množství volných radikálů obsažených v těle, čímž předchází poškození orgánů a vzniku zánětlivých procesů. Kurkumin také dokáže blokovat enzymy, které jsou příčinou vzniku bolestivých a zánětlivých stavů.
Kurkuma stimuluje funkci vnitřních organů
Kurkumu je proto vhodné konzumovat během celé řady obtíží. Dokáže totiž stimulovat funkci vnitřních orgánů, a to především částí trávicího traktu od žaludku, jater a ledvin, až po žlučník.
Kurkuma je označovana jako hřejivá bylina, která dokáže podporovat trávení stimulací produkce žluči, zároveň harmonizuje hladinu cukru v krvi. Též dokáže regulovat množství cholesterolu a triglyceridů v krvi. Tím vším je nápomocná při léčbě diabetu, ale hovoří se i o jejích účincích při léčbě onemocnění karcinomem, Alzheimerovy choroby či srdečních onemocněních. Prokázány jsou i pozitivní dopady na imunitní systém a psychiku. Při vnitřním užívání též dochází k podpoře metabolismu a zahřátí organismu, čímž jsou její účinky podobné účinkům česneku či zázvoru.
Tělo léči zevnitř i zevně
Kurkuma dokáže léčit nejen při vnitřním užívání, ale také zevně. Je totiž využívána při různých poraněních, právě díky svým antimikrobiálním účinkům. V případě řezných ran, pohmožděnin a modřin ji stačí nanést na ránu, a ta by měla být chráněna proti zanícení. Napomáhá také k hojení, čistí živou tkáň od odumřelé a zároveň napomáhá růstu nových a zdravých buněk.
V případě poranění lze na postižené místo jednoduše nasypat kurkumový prášek. O něco sofistikovanějším přípravkem je ovšem pasta z kurkumy, která se vytváří jejím smícháním s vodou a zahříváním do doby, než vznikne směs o požadované konzistenci. Zajímavé je, že i přesto, že je kurkuma velmi silným barvivem, je využívána také pro bělení zubů. Jejím kloktáním se také můžeme zbavit bolesti v krku a bolesti zubů.
Velmi zajímavé je kombinovat kurkumu s černým pepřem. Ten má totiž tu schopnost násobit účinky kurkumy. Podle studií dokonce až o dva tisíce procent. Je ovšem vždy zapotřebí kontrolovat, zda je pepř kompatibilní s léky, které užíváte.
Tím se dostáváme k otázce opatrnosti a osobám, které by neměly být obezřetné při konzumaci samotné kurkumy. Omezit, či zcela vynechat konzumaci tohoto koření by měly osoby se žlučníkovými kameny či žloutenkou. Je nevhodná pro těhotné ženy a pro osoby, které mají problémy s překyselením žaludku. Dobré je kurkumu vysadit také několik týdnů před plánovanou operací.