Žlučník je vakovitý orgán tvarem připomínajícím hrušku a je uložený na spodní straně jater. Právě játra produkují žluč, která putuje do žlučníku, kde se skladuje. Pokud žlučník nefunguje, jak má, projeví se to bolestí nebo například žlučovými kameny. Jestliže takové bolesti trvají například déle než týden nebo se zhoršují či jsou extrémně silné, je na místě navštívit lékaře. Často ale i jako prevence stačí ulevit mu úpravou jídelníčku a snažit se omezit stres.
Změnit jídelníček, zejména se vyhýbat tukům, smaženým jídlům a alkoholu. Jíst více zeleniny a vlákniny. Pomáhá také jíst častěji, ale v menších porcích. Celkově snížení hmotnosti je ku prospěchu, protože vyšší hmotnost může zhoršit případné bolesti žlučníku.
Vhodné je vyhnout se stresu, který nepříznivě ovlivňuje bolesti. Ideální je pohyb, meditace, dechová cvičení a další aktivity, které povedou k uvolnění. Je také doporučováno omezit či se úplně vyhnout kouření. Pokud jste si vědomi, že trpíte dlouhodobým stresem, zavítejte sem.
Posledním bodem je dodat tělu dostatek tekutin a celkově dodržovat pitný režim. Doporučuje se pít nejméně 8 sklenic vody denně. Omezit konzumaci alkoholu a kávy. Vhodné je právě doplnění tekutin bylinnými čaji, které můžou podpořit tvorbu žluči a tím pádem normální činnost žlučníku.
K tomu všemu jsou výborným prostředkem přímo z darů přírody mocné bylinky. Mezi ty hlavní patří zeměžluč, řepík, čekanku, sporýš, lnice, jablečník, svízel, smil, pelyněk, pampeliška nebo například ostropestřec. Užívat je můžete právě ve formě čajů nebo kapek.
Ostropestřec podporuje normální trávení a mimo jiné také příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, ale i jater. Čekanka podporuje správnou činnost trávicího traktu a jater a přispívá také k normálnímu stavu kostí a kloubů.
Sporýš je krásně fialkově kvetoucí bylinka, která blahodárně působí i na dýchací systém, přirozenou obranyschopnost, stav pokožky a matky ji ocení jako bylinku při kojení. K normálnímu trávení, osvěžení těla a k relaxaci je zase vhodná zeměžluč, která navodí i příjemné usínání.
Zářivě žluté drobné květy má smil, který je vhodný nejen při péči o žlučník, ale i pro ženy při problémech s urogenitálním systémem. Žlutou barvou se charakterizuje i další bylinka, kterou je řepík. Ten podporuje celkové trávení, aby vše fungovalo jak má. Užít ho můžete nejen jako výluh, ale také ve formě kapek, které mají vysokou koncentraci byliny a můžete pohodlně užívat třeba ve sklence vody.
Mocnou rostlinou je jablečník, protože podporuje nejen normální funkci jater a žlučníku, vhodný je také k podpoře normálního krevního tlaku a trávení, obnovuje normální hladinu cukru v krvi, pozitivně ovlivňuje dýchací systém a je také antioxidantem. Při jeho pravidelném užívání také mimo jiné přispějete k celkové relaxaci a duševní i fyzické pohodě.
Pokud si chcete dopřát i nějaké rostliny nejen v šálku, ale i přímo na talíři, určitě vyzkoušejte artyčok. Již staří Řekové a Římané věděli o jeho prospěšných účincích a konzumovali jej při každé příležitosti. V sezoně se jistě podaří koupit i artyčoky čerstvé, uvařit je v páře a stačí pokapat citrónem a olivovým olejem a máte skvělou pochoutku. Nebo ho můžete přidat například do těstovin či do zeleninové polévky. V našich podmínkách je ale jistě jednodušší koupit artyčok nakládaný, mražený nebo konzervovaný. V takovém případě bude sice obsah vitaminů o něco nižší, důležité látky se ale co do obsahu nemění.