LIDOVÉ NÁZVY: Hyzop, hyzopek, izopek, izop, izobek, bylina poslední pomoci, klášterní yzop
YZOP LÉKAŘSKÝ (Hyssopus officinalis), slov. Yzop lekársky
SBÍRÁME / SKLÍZÍME: nať
DOBA SBĚRU / SKLIZNĚ: červenec – srpen
Popis
Vytrvalý polokeř se čtyřhrannou lodyhou, dosahující až 60 cm výšky. Jednoduché tuhé listy jsou úzce kopinaté, na okrajích někdy podvinuté. Drobné květy v koncových klasech jsou fialovomodré barvy. Yzop kvete od července do září. Plodem jsou 4 lesklé tvrdky.
Použití
Působí proti pocení, podporuje trávení. Také se užívá proti kašli ve směsi s fenyklem a anýzem. Zevně slouží jako kloktadlo při zánětu mandlí.
Sběr
Výskyt: planě neroste, u nás se pěstuje jako okrasná a léčivá bylina na zahrádkách.
Způsob sběru: Nať sklízíme v době plného květu. Srpem nebo nožem ji odřezáváme nať 10 cm nad zemí. Nikdy nesbíráme za rosy nebo vlhkého počasí neboť nať hnědne. Zdřevnatělé části natě ihned odstraňujeme.
Pěstování
Podnebí a půda: yzopu vyhovují slunná a chráněná místa. Nejlépe se pěstuje v teplejších a sušších oblastech. Daří se mu na půdách lehkých s dostatkem vápníku a živin. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené. Nejvýhodnější předplodinou jsou okopaniny nebo luskoviny. Na podzim přihnojujeme uleželým kompostem, na jaře průmyslovými hnojivy. Na 1 ar přidáváme 2 kg superfosfátu, 1 kg 40 % draselné soli, 2 kg ledku amonného s vápencem. Po hnojení je třeba pozemek dobře uválcovat.
Způsob pěstování: Porost yzopu se zakládá buď přímým výsevem nebo výsadbou sazenic. Přímý výsev provádíme koncem března nebo začátkem dubna do řádků od sebe vzdálených 60 cm. Yzop vzchází přibližně za 15 až 20 dní při teplotě 12 – 15°C. Na 1 ar spotřebujeme 50 – 70 g osiva. Pro výsadbu sazenic vyséváme ve stejnou dobu na množitelský záhon (10 g osiva na 1 ar). Pokud je porost příliš hustý, rostlinky vyjednotíme. Sazenice vysazujeme na produkční záhon buď na podzim nebo na jaře. Vzdálenost řádků: 50 – 60 cm, vzdálenost jednotlivých sazenic v řádku 30 – 40 cm. Na jednom stanovišti vydrží yzop až 4 roky.
Sklizeň: Nať sklízíme vždy v plném květu a to v prvním roce jedenkrát, v dalších letech dvakrát. První sklizeň provádíme většinou počátkem července, druhou koncem srpna nebo začátkem září. Sklízíme srpem asi 10 cm nad zemí, vždy tak, aby nať neobsahovala zdřevnatělé části rostliny. Výnos z jednoho aru se pohybuje od 30 – 40 kg.
Sušení
Yzop sušíme na lískách nebo sítech v 10 – 20 cm vrstvě na stinném a větraném místě nebo teplem umělým, které nepřesáhne teplotu 40°C. Správně usušený yzop si ponechává svoji barvu – nať je svěže zelená květy mají modrofialovou barvu.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1