LIDOVÉ NÁZVY: Břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břeščák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský
VŘES OBECNÝ (Calluna vulgaris), slov. Vres obyčajný
DOBA SBĚRU: červenec – září
Popis
Nízký, hustý a větvený keřík s jehlicovitými listy až 3 mm dlouhými a s malými, růžově fialovými kvítky (výjimečně bílé), které kvetou v koncových jednostranných hroznech. Kvete od července do září. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka.
Použití
Působí protizánětlivě hlavně v oblasti močových cest, svíravě, močopudně. Působí na látkovou výměnu. Většinou se podává ve směsích např. s přesličkou, šalvějí, řepíkem atd.
Sběr
Výskyt: V lesích, na pasekách, na rašeliništích, na suchých písčitých půdách
Způsob sběru: Při sběru kvetoucí natě používáme nůžek nebo nože, nejlépe s pilovitým ostřím.Nať je velmi tuhá a houževnatá, takže běžný nůž se snadno a rychle otupí. Odřezáváme nad dřevnatou částí rostliny.
Sušení
Nať s květem sušíme buď v načechrané vrstvě do 10 cm nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Dobře usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak v nati, v původní barvě. Sušení umělým teplem se nedoporučuje. Nať balíme do papírových nebo propylenových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: nať s květem 3:1