LIDOVÉ NÁZVY: Břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břeščák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský
Vřes obecný
DOBA SBĚRU: srpen – září
Popis
Nízký, hustý a větvený keřík s jehlicovitými listy až 3 mm dlouhými a s malými, růžově fialovými kvítky (výjimečně bílé), které kvetou v koncových jednostranných hroznech. Kvete od července do září. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka.
Použití
Působí protizánětlivě hlavně v oblasti močových cest, svíravě, močopudně. Působí na látkovou výměnu. Většinou se podává ve směsích např. s přesličkou, šalvějí, řepíkem atd.
Sběr
Výskyt: v lesích, na pasekách, na rašeliništích, na suchých písčitých půdách
Způsob sběru: Nejkvalitnější květ získáme ručním sdrhováním. Při sběru používáme rukavice nebo prsty chráníme olepením textilní pásky. Pro získání samotného květu je možné sbírat i celé kvetoucí vršky natě a květ sdrhávat doma, což je poměrně pracné. Dalším způsobem je kvetoucí vršky usušit celé a nať z nich odstranit až po usušení.
Květ vřesu sušíme na čistých papírech v nízké vrstvě ve stínu. Květ schne velice dobře, a tak není třeba jej sušit umělým teplem. Během sušení můžeme květ promíchávat. Pokud jsme květ nasbírali i s natí, je třeba jej naplnit do pytlů (asi do 1/2) a vymlácením nať oddělit od květu. Potom je třeba vřes přečistit na sítech (nejlépe s oky 6 x 6 – 8 x 8). Sítování opakujeme dokud květ není čistý. Květ balíme do papírových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: květ 5:1