LIDOVÉ NÁZVY: Trn, lop, trní, slíva, loh, slíva trnka, slivoň trnka, trnky

TRNKA OBECNÁ (Prunus spinosa), slov. Trnka obyčajná
DOBA SBĚRU: březen – duben
Popis
Trnitý keř, bohatě větvený, dosahující až 3 m výšky. Drobné bílé květy často pokrývají celé větve. Trnka začíná kvést ještě před rozvinutím listů, které jsou malé, vejcovitého až elipsovitého tvaru. Kvete od března do dubna. Plodem je kulatá, modročerně ojíněná peckovice.
Použití
Květy se užívají jako močopudný prostředek a pro úpravu látkové výměny. Plody se uplatňují při poruchách trávení spojených s průjmy. Zevně k výplachům úst a hltanu při zánětlivých chorobách sliznic.
Sběr
Výskyt: na křovinatých stráních, na mezích, na okrajích lesa
Způsob sběru: květ trnky sbíráme ručně v době plného květu. Pozor – nikdy nesbíráme květy odkvétající nebo nahnědlé! Jednou z možností, jak získat květ, je setřásat jej na čisté plátno předem položené pod keře. Potom je třeba jej dobře přebrat od mladých lístků a větviček, které spolu s květem na plátno napadají. Při ručním sdrhávání chráníme prsty textilní lepící páskou, tím zamezíme rozedření kůže. Kvalitní květ získáme také odštípáváním krátkých květem obalených větviček (do 20 cm), které sušíme i s květem (větvičky je třeba po usušení odstranit). Sběr trnkového květu je ukončen rozvinutím mladých lístků, které do sběru nepatří. Trnku zásadně nestlačujeme, neboť silně pomačkané květy hnědnou.
Sušení
Květ trnky sušíme ve velmi tenké vrstvě na plném slunci. Pokud je špatné počasí, sušíme umělým teplem do 40°C ve vrstvě do 2 cm. Během sušení opatrně načechráváme. Pokud sušíme květ na větvičkách je třeba po usušení tyto větvičky sklepat a případné nečistoty a úlomky odstranit. Vždy chráníme trnku před světlem a vlhkem. Správně usušený květ má bílou barvu, nesmí být zahnědlý. Balíme do papírových nebo propylenových obalů.
SESYCHACÍ POMĚR: květ – 6:1