LIDOVÉ NÁZVY: Myší ocásek, husí jazýček, husí ocásek, myší chvost, žebříček, tisíclistník, zaječí chléb, krupička, Achillova bylina, hřebíček, kočičí chvost, kropky, krupička, persán, polní cypřiš, polní chmel, řejbík, řebří, řebřík, vlčí žebro, iva, yva, žebráček, žebřík
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ (Achillea millefolium), slov. Myší chvost obyčajný
DOBA SBĚRU: červen – září
Popis
Vytrvalá rostlina s přímými, nahoře se větvícími lodyhami. Střídavé listy jsou 2 – 3 x zpeřené v úzce čárkovité úkrojky. Drobné květní úbory jsou uspořádané do bohatého květenství bílé nebo narůžovělé barvy. Řebříček kvete od června do září. Plody tvoří nažky bez chmýru.
Použití
Užívá se pro zlepšení trávení, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, dále ke zlepšení odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, ale také jako kloktadlo při zánětech dásní.
Sběr
Výskyt: Na suchých loukách, na mezích, na pastvinách a skalnatých stráních, podél cest
Způsob sběru: Kvetoucí nať odřezáváme pomocí nože nebo srpu (nejlépe pilovitě broušeného), a to v maximální délce 35 cm. Nať můžeme také odstříhávat nůžkami, ale pamatujeme, že houževnaté lodyhy rychle ztupí jejich ostří. Nejvhodnější jsou zahradnické nůžky. Spodní část sbírané natě nesmí být dřevnatá.
Sušení
Nať sušíme svázanou v malých otýpkách zavěšených na vzdušném místě nebo v jednoduché vrstvě na lískách. Odlamujeme dřevnaté části nebo zbytky kořenů a odstraňujeme nať s nahnědlými květy. Nedokonale usušený rychle plesniví. Řebříček balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků. Pokud byl řebříček sušen v otýpkách, je nutné před konečným zabalením odstranit veškeré provázky.
SESYCHACÍ POMĚR: nať – 4:1