LIDOVÉ NÁZVY: Truskavec, štukanec, chrustavec, oupor, chrustavec, praskavec, prskavec, rdesen ptačí, stozrno, štikavec, trutovník, úpor
RDESNO PTAČÍ – TRUSKAVEC (Polygonum aviculare), slov. Stavikrv vtáčí
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: červen – září
Popis
Poléhavá rostlina s rozvětvenými, tuhými až drátkovitými lodyhami a s podlouhlými, téměř přisedlými malými listy. Drobné květy, uspořádané do svazečků v paždích listů jsou narůžovělé nebo bílé barvy. Někdy se snadno zamění s průtržníkem lysým, který má na rozdíl od truskavce drobné kvítky zbarvené do zelena. Kvete od června do října. Plodem jsou malé nažky.
Použití
Používá se jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest, při poruchách látkové výměny. Snižuje koncentraci cukru v krvi. Zpravidla se kombinuje s jinými drogami.
Sběr
Výskyt: na rumištích, okolo cest, na polích a pastvinách
Způsob sběru: Protože má truskavec velmi tuhé lodyhy, používáme ke sběru ostrého nože. Nať odřezáváme v krčku rostliny. Takto jej můžeme sklízet i špičkou srpu. Další způsob je vytrhávání celé rostliny i s kořeny, které musíme dodatečně před sušením odřezat. Rostliny bývají často zaprášené nebo zablácené, v takovém případě je dobré nať propláchnout vodou a nechat okapat.
Sušení
Opláchnutou a okapanou nať sušíme na vzdušném místě v načechrané vrstvě do 15 cm. Vhodná jsou zejména síta, kterými případné prachové částice během sušení opadají.Po zavadnutí můžeme materiál navýšit až do 30 cm vrstvy. Pokud sušíme teplem umělým neměla by teplota přesáhnout 45°C. Zbytečně rostlinu nepřevracíme, neboť je křehká a drobí se. Vhodné obaly jsou jutové nebo papírové pytle.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1