LIDOVÉ NÁZVY: Přaslička, stolička, přeslice, duvok, šmirglová tráva, skřip, bezlist, chvost, kociál, plivačka, přanda, přaska, přaslena, přesle, přesličí, třaslavka, třaslena, třaslice
PŘESLIČKA ROLNÍ (Equiesetum arvense), slov. Praslička roľná
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: květen – září
Popis
Vytrvalá rostlina s jarními a letními lodyhami a s dlouhým článkovaným oddenkem. Jarní lodyhy vyrůstají z oddenku (březen – duben), jsou rýhované a rozdělené na články, ukončené výtrusnicovým klasem. Barvu mají žlutou nebo narůžovělou. Letní lodyhy jsou hranaté, rýhované, barvy zelené. Dosahují výšky až 40 cm a jsou přeslenitě větvené. Přeslička lesní, se kterou bývá nejčastěji zaměněna, má mnohem jemnější větvičky.
Použití
Působí močopudně, má desinfekční účinky. Podporuje tvorbu bílých krvinek a přirozené hojivé procesy při infekčních chorobách. Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách, vředech, ke kloktání při zánětu mandlí nebo dásní.
Sběr
Výskyt: na hlinitých a písčitých půdách, okolo cest, na náspech
Způsob sběru: sbíráme zásadně jen lodyhy přesličky rolní. Přeslička lesní, bahenní ani jiné druhy do sběru nepatří. V řídkých porostech seřezáváme nať nožem, v porostech čistých a hustých srpem. Pokud přesličku trháme ručně, odstraňujeme zčernalé spodní části lodyhy a případné kořeny, které se snadno vytrhávají i s natí.
Sušení
Nať přesličky sušíme rychle, nejlépe v průvanu, v max. 8 cm vrstvě. Opatrně převracíme, aby se nať nepřelámala. Správně usušená si ponechává svoji zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem sušená nať tmavne a plesniví. Se sušenou přesličkou zacházíme opatrně, netěsnáme ji příliš, neboť se snadno drolí. Protože na přesličce bývá hodně přischlého bláta a písku, je dobré ji před balením odprachovat na sítech. Na skladování jsou nejvhodnější jutové nebo papírové pytle.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1