LIDOVÉ NÁZVY: Hvězdoš, pličník, plucník, modrý klíč, červené klíče, čmelník, hvězdoš, kuroslep, modrá bukvice, modrý petrklíč, nevlastní sestry, plíčník, tříbarevný kvítí, urbánek, zimniční korálky
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ (Pulmonaria officinalis), slov. Pľucník lekársky
SBÍRÁME: list
DOBA SBĚRU: květen – srpen
Popis
Vytrvalá rostlina s 10 – 30 cm vysokými kvetoucími lodyhami s podlouhle vejčitými listy bez řapíku. Tmavě zelené listy se světlými skvrnami jsou, stejně jako celá rostlina, pokryty krátkými tuhými chloupky. Květy mají narůžovělou, fialovou nebo namodralou barvu a jsou sestaveny do jednostranných hroznů. Plicník kvete od dubnu do května. Plodem jsou tmavé tvrdky.
Použití
Působí protizánětlivě, mírní dráždění ke kašli. V čajích se používá většinou v kombinaci s jinými bylinami (jitrocel, podběl, tymián). Samostatně se uplatňuje jen zřídka.
Sběr
Výskyt: v listnatých lesích a hájích, ve stinných houštinách
Způsob sběru: List sbíráme až po odkvětu rostliny a to v době, kdy jsou přízemní listy dobře vyvinuty. Sbíráme jen zdravé listy, vyhýbáme se rezavým. V zapleveleném porostu je výhodnější listy otrhávat ručně, v čistém porostu je můžeme odřezávat pomocí nože nebo špičkou srpu. Pozor, plicník patří mezi byliny, které jsou náchylné k zapaření.
Sušení
Sušíme co nejrychleji v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Plicník můžeme sušit i na slunci, a aby prosychal stejnoměrně, opatrně jej načechráváme. Se sušeným listem zacházíme opatrně, neboť se snadno drolí. Ukládáme do jutových nebo papírových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 5:1