LIDOVÉ NÁZVY: Sluníčko, krušínek, nechtík, deštná bylina, kalendule, nepravý šafrán, pazourky, sluníčko, ruský penicilín
MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula officinalis), slov. Nechtík lekársky
SBÍRÁME / SKLÍZÍME: květ se zákrovem, květ bez zákrovu
DOBA SBĚRU / SKLIZNĚ: červen – září
Popis
Jednoletá rostlina, 20 – 50 cm vysoká. Lodyhu má měsíček hranatou, listy střídavé, lehce zoubkované až celokrajné. Květenství je tvořeno jednotlivými úbory, oranžové nebo žluté barvy. Pozor, sbíráme pouze oranžovou formu ! Měsíček kvete od června do října. Plodem jsou malé srpovité nažky. Měsíček se pěstuje pouze plnokvětý, oranžově zbarvený. Sklízí se buď květenství bez zákrovu nebo se zákrovem.
Použití
Droga slouží převážně k přípravě tinktury event. mastí. Má výrazný protizánětlivý účinek, pro který se používá k výplachům dutiny ústní.
Sběr
Výskyt: u nás planě neroste, pěstujeme na zahrádkách hlavně jako okrasnou rostlinu.
Způsob sběru: Ručně otrháváme čerstvě vykvetlé květy i se zákrovem (s kalichem) a ukládáme je volně do košíků nebo příručních kapsářů. Nestlačujeme ! Sbíráme pouze měsíček oranžově kvetoucí, žlutý se nevykupuje. Květy také můžeme odstříhávat pomocí nůžek. Odkvétající květy, které opadávají nesbíráme ! Pokud chceme získat květ bez zákrovu, vytrháváme pouze jazykovité květy z kalicha.
Pěstování
Podnebí a půda: Měsíček lze pěstovat ve všech oblastech s výjimkou poloh horských. Nejvyšší výnosy dává na hlubokých humózních půdách dostatečně zásobených živinami a spodní vláhou. Nejefektivnější je měsíček pěstovat po předplodinách, které byly hnojeny chlévským hnojem nebo kompostem (obiloviny, brambory). Z průmyslových hnojiv se na podzim přidává do půdy 40 % draselná sůl (1,5 – 2 kg na 1 ar), na jaře před setím síran amonný a superfosfát (1 – 2,5 kg na 1 ar ) nebo kombinované hnojivo NPK 2 (2 – 3 kg na ar).
Způsob pěstování: výsev provádíme časně zjara ručně, buď do sponu 50 x 30 cm (spotřeba osiva 30 – 40 g na 1 ar), nebo do řádků vzdálených 50 cm (spotřeba osiva 100 – 150 g na 1 ar). Semena vyséváme 1 – 2 cm hluboko. Při výsevu do sponu, dáváme k sobě 4 – 5 semen. Po vzejití musíme měsíček vyjednotit. Pokud se v porostu vyskytne žlutý květ, ihned jej odstraníme. Musíme také počítat s tím, že měsíček, který je na jednom místě více let, zplaňuje, má květ drobnější a dává nízké výnosy. Během vegetace rostliny podle potřeby okopáváme. Osivo měsíčku si udržuje klíčivost až 3 roky.
Sklizeň: Květy sklízíme ručně (většinou se trhají celé květy i s kalichem) a to přibližně každý druhý den. Otrháváme jen čerstvě rozkvetlé úbory. Odkvetlé květy, které opadávají nesbíráme, jen drogu znehodnocují. Květy sklízíme za suchého počasí, nejlépe v dopoledních hodinách. Pokud chceme získat květ bez kalicha, musíme vytrhávat pouze okvětní lístky. Sklizené květy ukládáme do košů, nemačkáme je a nenecháváme ve velké vrstvě. Výnos z 1 aru 15 – 25 kg suchých květů s kalichem a 6 – 10 kg květů bez kalicha. Květy balíme do papírových obalů.
Sušení
Jak květ měsíčku se zákrovem, tak i bez něj sušíme na sítech nebo lískách ve vrstvě do 4 cm ve stínu a na dobře větraném místě. Pokud sušíme teplem umělým, nemělo by překročit 50°C. Nikdy nesušíme na slunci, květ ztrácí barvu ! Květ měsíčku balíme do papírových obalů.
SESYCHACÍ POMĚR: 6 – 8:1