LIDOVÉ NÁZVY: Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián
MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ (Thymus serpyllum), slov. Materina dúška
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: červen – srpen
Popis
Vytrvalá rostlina, někdy i polokeřík, dorůstající až 30 cm výšky. Malé listy jsou čárkovité nebo vejčité, většinou na okraji slabě podvinuté. Poléhavé lodyhy mají převážně načervenalou barvu. Drobné květy v lichopřeslenech jsou fialové až růžové. Mateřídouška kvete od dubna do září. Plodem je tvrdka.
Použití
Zevně se používá při zánětech v ústech, ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách.
Sběr
Výskyt: na suchých stráních, mezích, podél cest a na krajích lesa
Způsob sběru: mateřídouška většinou vytváří husté porosty, takže není problém kvetoucí nať sklízet srpem. Ke sběru můžeme použít i nůž, nejlépe s pilovitým ostřím. Pokud mateřídoušku trháme pouze rukou, musíme dávat pozor, abychom rostlinu nevytrhávali i s kořeny. Nať vyčistíme od případné trávy a odstraníme dřevnaté přízemní části rostliny. Překvetlá nať je ke sběru nevhodná, neboť má málo listů a rezavé květy.
Sušení
Mateřídoušku sušíme na sítech buď teplem přirozeným nebo teplem umělým do 35°C. Síta jsou vhodná zejména proto, že nízký vzrůst umožňuje snadné usazování prachu a bláta na listech a nati. Mnoho prachu odpadá během sušení a pokud se suší jen na papírech bývá smeten i do suché drogy, což je nežádoucí. Při sušení mateřídoušku neobracíme nebo jen velmi opatrně aby neopadal list a květ. Jinak se mateřídouška suší snadno – není náchylná k zapařování. Správně usušená droga si zachovává svoji původní barvu květů i listů. Usušenou drogu chráníme před vlhkem a světlem, balíme do papírových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1