LIDOVÉ NÁZVY: Skalní koření, lomkámen, kameníček, roupové koření, kameník
LOMIKÁMEN ZRNATÝ (Saxiraga granulata), slov. Lomikameň zrnitý
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: květen – červen
Popis
Vytrvalá rostlina, až 50 cm vysoká, s chlupatou lodyhou, nahoře se rozvětvující. Listy v přízemní růžici jsou drobné, okrouhlé a vroubkované. Pod těmito listy se nacházejí rozmnožovací cibulky. Květy jsou hustě žláznaté, poměrně velké, s pětiplátečnou bílou korunou. Plodem je vejčitá tobolka. Kvete od května do července.
Použití
V lidovém léčitelství se používá při onemocněních močových cest. Při žlučníkových kamenech se obvykle kombinuje s ostropestřecem mariánským a řebříčkem.
Sběr
Výskyt: na suchých loukách, mezích, travnatých stráních
Způsob sběru: většinou neroste lomikámen v tak hustém porostu aby mohl být sklízen srpem, a tak je nejvýhodnější sběr pomocí nože. Sbírá se celá kvetoucí nať, ale bez spodní růžice listů. Lomikámen uřezáváme nožem těsně nad zemí a zároveň odstraňujeme příměs trávy. Ke sběru je možné použít i ostrých nůžek. Nikdy netrháme ručně, snadno se můžou poškodit podzemní části rostlin.
Sušení
Lomikámen sušíme rozprostřený na stinném a dobře větraném místě ve vrstvě do 10 cm, popřípadě zavěšený ve svazečcích na provaze. Lomikámen se suší poměrně dobře a není náchylný k zapaření. Balíme ho do papírových nebo jutových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 4:1