LIDOVÉ NÁZVY: Hledík, hubička, pantoflíček, bradavičník, ohnice, rozmarýnka, len Matky boží, zvěšinec
LNICE KVĚTEL (Linaria vulgaris), slov. Pyštek obyčajný
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: červen – září
Popis
Vytrvalá bylina až 50 cm vysoká, s plazivým oddenkem a hustě listnatou lodyhou. Střídavé listy jsou přisedlé, celokrajné, čárkovité. Žlutooranžové květy s nápadnou ostruhou jsou sestaveny do hroznů. Horní část květu je tvořena dvojzubým a spodní trojzubým pyskem. Kvete od června do září. Plodem je vejčitá tobolka.
Použití
Droga působí močopudně, podporuje funkci jater a ledvin. Často se používá proti křečovitým bolestem při průjmech a jiných kolikách. Na chuť není lnice dobrá, proto se používá v kombinaci zejména s meduňkou, třezalkou či řepíkem.
Sběr
Výskyt: na sušších písčitých místech, v polích a na pasekách, okolo cest, na železničních náspech
Způsob sběru: protože spodní část byliny bývá velmi tvrdá a často i znečištěná prachem, odřezáváme ji nožem asi 10 – 15 cm nad zemí. Nejlepší nať je sbíraná v době, kdy rozkvétají spodní květy hroznu a vršek má ještě poupata. Později se objevují semeníky, které drogu znehodnocují. Ruční sběr nedoporučujeme, neboť se rostlina často vytrhává i s kořenem. Tam, kde je její výskyt větší, je možné použít srp a dodatečně odstranit příměs trávy. Nestlačujeme do obalů, materiál je náchylný k zapaření.
Sušení
Lnice se dá dobře sušit ve svazečcích zavěšených ve stínu. Svazečky by neměly být velké, aby nať dobře proschla i uprostřed. Pokud ji sušíme volně, tak v načechrané vrstvě do 10 cm. Špatně usušená nebo zapařená nať rychle plesniví, má šedou barvu se zelenožlutými květy. Správně usušená droga je svěže zelená se sytě žlutými květy. Balíme do jutových nebo papírových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 5:1