LIDOVÉ NÁZVY: Žahavka, žihlava, prhlava, prhlinka, žíhavka, žahavka, kropiva, pokřiva, prhlinka, prhlice, pyhlavka, prlice, žihlavka
KOPŘIVA DVOUDOMÁ (Urtica dioica), slov. Žihľava dvojdomá
DOBA SBĚRU: květen – září
Popis
Vytrvalá rostlina s žahavými chloupky, dorůstající výšky až 120 cm. Řapíkaté listy jsou vstřícné, vejčité na koncích zašpičatělé. Drobné, žlutozelené květy má kopřiva uspořádané do hustých lat. Plody jsou malé vejčité nažky. Kopřiva kvete od května do září.
Použití
Droga se používá při jarních čistících kůrách ke zlepšení látkové výměny, působí diureticky a celkově posiluje organismus. Zevně se používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Mladé listy lze připravit jako chutný salát nebo špenát.
Sběr
Výskyt: v křovinách,kolem plotů a cest, na rumištích, v příkopech
Způsob sběru: nať – sbírají se pouze mladé olistnatělé vrcholky v délce asi 40 cm. Staré kopřivy, které mají květy, už do sběru nepatří. Mladou nať odřezáváme nožem, v čistém porostu můžeme použít i srp. Nikdy kopřivu nežneme kosou, která nám poseká kopřivy i se starými stonky a s příměsí trávy.
S natí se dobře manipuluje pokud ji čerstvě natrhanou pokládáme na natažené provázky a rovnou ji svazujeme do otýpek. Takto ji snadno dopravíme na místo sušení, kde ji po rozříznutí provázku jen lehce rozprostřeme.
Sušení
List i nať kopřivy sušíme v načechrané vrstvě na stinném, dobře větraném místě. Je možné dosušovat teplem umělým – do 50°C. Pokud list nebo nať během sušení obracíme, tak velmi opatrně neboť se snadno drolí. Správně usušená kopřiva má tmavozelenou barvu, nikdy nesmí být černá. Pozor, patří mezi rostliny, které jsou náchylné k zapaření ! Balíme do papírových nebo jutových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: nať – 5:1