LIDOVÉ NÁZVY: Husí nožka, husí drápky, rosička, polní muškát, pláštíček Panny Marie, kondolík, stříbrník, alchemilka, arcisléz, bylina alchymistů, divý muškát, husí šlapka, hvězdoš, kloboučky, kontrhal, lví stopa, lví noha, nebeská rosa, perlová bylina, přívratník
KONTRYHEL OBECNÝ (Alchemilla vulgaris), slov. Alchemilka obyčajná
SBÍRÁME: nať
DOBA SBĚRU: květen – srpen
Popis
Vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem. Lodyhy vysoké až 30 cm jsou větvené a chlupaté. Na počátku vegetace jsou 7 – 9 laločnaté listy složeny do „vějíře“, jinak mají okrouhlý tvar. Drobné nazelenalé květy tvoří nahloučená květenství. Kontryhel kvete od června do září. Plodem jsou nažky.
Použití
Používá se jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se hlavně v gynekologii při bolestivé menstruaci a při obtížích klimakteria.
Sběr
Výskyt: na vlhkých místech, mokrých loukách, na pastvinách
Způsob sběru: většinou kvetoucí nať trháme ručně, jen v případě většího výskytu si pomáháme srpem. Při ručním sběru dáváme pozor abychom rostlinu nevytrhávali i s kořínky, při sběru za pomoci srpu či nože musíme ihned odstraňovat příměs trávy, která se vždy u kontryhele v hojnosti vyskytuje.
Sušení
Kontryhel sušíme v tenké vrstvě na stinném a dobře větraném místě. Lépe než na papírech se suší na sítech, kde je umožněn přístup vzduchu z obou stran. Nať se snadno zapařuje, proto ji během sušení častěji obracíme. Správně usušený kontryhel si ponechává svoji světlezelenou barvu. Je křehký a velmi se drobí, vyžaduje tedy opatrnou manipulaci. Balíme do papírových pytlů.
SESYCHACÍ POMĚR: 5:1