LIDOVÉ NÁZVY: Chebz, bezinky, smradinky, kozinky, bída, bezoví, kosmatice, bez psí, bez smradlavý, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, hulák, hular, kašička, psounský bez, pukač, zebrový květ
BEZ ČERNÝ (Sambucus nigra), slov. Baza čierna
SBÍRÁME: plod bez stopky
DOBA SBĚRU: srpen – září
Popis
Statný keř dosahující výšky až 8 m. Bez má větve vyplněny bílou vatovitou dření, kůra mladých větví je hladká, zelená, později šedavá až hnědá. Lichozpeřené listy mají podlouhlý tvar, čepel je ostře pilovitá. Drobné žlutobílé kvítky jsou uspořádány do bohatých vrcholíků. Plody tvoří černofialové, kulovité peckovice, lidově nazývané bezinky. Bez kvete od května do června.
Použití
Květy se používají jako potopudný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen. Plody působí podobně. Používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.
Sběr
Výskyt: okraje obcí, pustá místa, kraje lesů a potoků, okolo cest, na rumištích
Způsob sběru: plod – bezinky trháme i s hlavní stopkou (ta se i s malými stopkami sdrhává po usušení). Nesbíráme zelené a nezralé plody. Natrhané bezinky ukládáme do košů či přepravek – nikdy ne však do vysoké vrstvy, neboť rozmačkané plody se slepují a znesnadňují sušení. Plody trháme pouze za sucha.
Sušení
Plod – sušíme i se stopkou na slunci nebo uměle do 50°C. Bezinky sušíme buď rozvěšené na provazech nebo je rozkládáme na drátěná síta či lísky. Po usušení je třeba plody přečistit na sítech a odstopkovat. Při trhání bezinek bez stopky plod při sušení pouští šťávu a znesnadňuje sušení. Správně usušené bezinky se neslepují a nebarví ruce. Příměs stopek je nežádoucí. Pokud sušíme plod uměle, pozor na připálení ! Plody bezu balíme do pevných papírových obalů.
SESYCHACÍ POMĚR: plod 8:1